İmmanuel
İmmanuel
İmmanuel
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
İmmanuel

AnasayfaAnasayfa  EtkinlikleriEtkinlikleri  PublicationsPublications  AramaArama  GaleriGaleri  Bencillik (Ümmühan) Empty  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Bencillik (Ümmühan)

YazarMesaj
Yönetim
Denetim

Tecrübe : 122

Bencillik (Ümmühan) Empty
MesajKonu: Bencillik (Ümmühan)   Bencillik (Ümmühan) EmptyPerş. Ağus. 17, 2017 2:05 pm

Allah insanı bencil ve haris olarak yaratıldığından bahsediyor kuran musafında.İnsan dalmaya oyalanmaya ve boş bir hevese kapılmaya başlarsa bencilleşir.Boş bir heves ve geçici meta uğruna ahireti adn cennetlerini ümit edenlerinden olmayı ve hesap gününü terkedip bırakır.Yaralanabileceği çıkarlardan merhametini alabileceği ne varsa kullanmak ister. Elindekilerle yetinmek istemez. Vaktini boş ve geçici şeylerle geçirmek hoşuna gider. İki sokak aşşağıda bir yetim yada yoksul olsa umurunda olmaz görmezlikten gelir gördüğü halde merhamet duygusu paylaşmak ve yardım etmek kavramlarını bildiğini söyleyebilir ancak yaşamında yeri yoksa bildiği şeyler ona ne katar ki.Aç kalan yetimi doyurmak ihtiyaç sahibinin ihtiyacını karşılamak ve bu denli mülkten kaçınıp sakınmak umurunda olmaz kendisini namaz kılıyorum oruç tutuyorum diye avutur.Avunacak her ne varsa ona baş vurur kendini tatmin edebilmek için.Namaz insanı kötülükten alıkoymuyorsa hiç bir değeri yoktur.Maun suresinde bahsedildiği gibi.İnsan bencil ve cimrilikten sakınmalı kendisini alabildiğine zarar verecek yaptığı herşeyi değersizleştirecek yere sahip yaşamında.
Özd 28-25: Aç gözlü kavga çıkarır Rabbe güvenense bolluk içinde yaşar.
Yeşeya: Açlar uğruna kendinizi feda eder yoksulların gereksinimini karşılarsanız ışığınız karanlıkta parlayacak karanlığınız öğlen gibi ışıyacak.

Müminler sakınır bencillikten dünyevi çıkarlardan cimrilikten.Salatlarında doğruluk üzeredirler avunacağımız hiçbirşey yoktur.Örneğimizdir hz. Eyub Allah ona büyük servet ve mülk vermişti hz. Eyub bencil cimri ve aç gözlü değildi.Rab ayetlerinde sabrıyla ve önderliğiyle bahsediyor.Menfaat derdinde değildi bencillikten sakınıyor, malını ihtiyaç sahibiyle paylaşıyor, verilen bu nimete şükrediyordu.
Örneğimizdir hz. Süleyman Allah ona büyük bir mülk, servet ve iktidal vermişti.Hz. Süleyman bu nimetin Rabbini zikretmekten alıkoymasından korkuyor ve sakınıyordu.Rabbin yasasına uyuyor ve yasaklarından kaçınıyordu.Cenneti kazanmayı ümit ediyordu.Örneğimizdir hz. İkrime ve arkadaşları susuz oldukları halde ellerinde olan az bir suyu önce kardeşim içsin diye kardeşine sunan şehitlerdi.Müminler komşusu açken tok yatanlardan değildirler.Bir ekmeği olsa onu paylaşınca aç kalacağını bilsede paylaşırlar, bencillikten sakınırlar.İnsanın imtihanıdır bencil olmak bencilliğe müsait bir varlıktır ancak bunu başaran önderleimiz var.Aciziz yağmur yağmasa, kuraklık baş gösterse, stoklar boşalsa, yoksulda zenginde, bencilde ,cömertte, yemek yemeye muhtaç.Güneş doğmasa ve soğukluk baş gösterse bu nimete şükredende nankörlük edende ısınmaya muhtaç.Rabbin nimetleriyle yaşıyoruz, herbir nimete muhtacız.Gücümüz yetmez yiyeceğimizi temin etmeye.İnsan böyle bir varlıkken haddi aşarak bencilleşiyor.Bundan sakınmazsa müstağnileşiyor ve dini yalan sayıyor.Hayatımzın sonuna kadar bencillikten sakınan ve Rabbin rızasını kazanmayı arzu edenlerden oluruz inş.

Bencillik (Ümmühan)
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Sakınmak (Ümmühan)
» Neden Beklemedesin (Ummuhan)
» Nüzul Çalışması Asr Suresi (Ümmühan)
» Uyarmak-Uyarı Almak (Ümmühan)
» Ramazan' a Dair Yazdığım Yazı (Ümmühan)