İmmanuel
İmmanuel
İmmanuel
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
İmmanuel

AnasayfaAnasayfa  EtkinlikleriEtkinlikleri  PublicationsPublications  AramaArama  GaleriGaleri  Tembellik (Efora) Empty  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Tembellik (Efora)

YazarMesaj
Yönetim
Denetim

Tecrübe : 122

Tembellik (Efora) Empty
MesajKonu: Tembellik (Efora)   Tembellik (Efora) EmptyPerş. Ağus. 17, 2017 2:06 pm

Ey insan, gerçekten sen, hiç durmaksızın Rabbine doğru bir çaba harcayıp durmaktasın;
Sonunda O’na varacaksın.(İnşikak 6.)

Şüphesiz her insanın bir hedefi, amacı ve istekleri vardır. Bunu içinde bir gayreti ve bir çabası vardır. Kimisinin bu gayretleri dünyaya dairdir kimisininki de ahrete dair. Ayette der
Rabbimizin buyurduğu gibi inansa da inanmasa da her insan bu gayretiyle Rabbinin huzuruna varacaktır.
Böyle bir sona ulaşacağını kesin olarak bile bir insan nasıl tembel olabilir ki! Çünkü ne hazırlamış, ne biriktirmiş isek önden kendi ellerimizle neyi tak tim etmiş isek orada onunla karşılaşacağız. Ama bu ciddi çaba gerektiren bir iş. Doğru olanı Allahın dinini kabul edip işte evet bu doğrudur demek yeterli değil çünkü doğru dediklerimizi ölene kadar ayakta tutmaktır asıl başarı bu da ancak dert edinmekle, çabalamakla, süreklilikle olabilir. Yoksa gerçekten çok insan doğruyu kabul edip görmekte ama kimisi de bunu göze bile alamazken kimisi de sonuna kadar sürdürememekte. Dolayısıyla Rabbine kavuşmayı arzu eden insanın ciddi bir çaba harcaması durmaksızın çalışması yorulması ve hak etmesi gerekiyor, tembelliği kaldırabilecek bir din değildir Allah’ın dini.
Hiçbir şeyi çalışmadan elde edemez ki insan, emek vermeden yemek olmaz diye bilinir mesela bir ekmeği bile yiyebilmemiz için önce buğday ekmesi gerekir insan oğlunun sonra o buğdayı un haline getirmeli daha sonra o undan hamur yapıp pişirmesi gerek karnını doyurmak için bile bu kadar uğraşması gerekirken cenneti hak edebilmek kolay olmayacaktır. Ama Rabbimiz o kadar merhametli ki zaten kendi yararına olan bu işleri yaparken Rabbini anarak yapan şükreden insan bunlarla cenneti de hak edecektir inşallah.

Merhameti bol olan Rabbimiz kimseye zulmetmez biliyoruz ki samimi bir şekilde çaba harcayan herkese bu çabasının karşılığını vereceğini biliyoruz biz yeter ki tembellik etmeden çaba ve gayretlerimizden emin olalım. İblisin bile bir çabası var kendisine bir süre veriliyor ve Rabbin dosdoğru yolunun üzerine oturacağını ve insanı saptırmak için uğraşacağını söylüyor.
Bu mücadele de o gayretlerimize engel olmak için uğraşacaktır. Şu işi sonra yaparsın, şunu yapmasan da olur gibi vesveseler, uyanık olmalı ki insan yenilmesin bu mücadele de.

Kim ahireti ister ve bir mümin olarak ciddi bir çaba göstererek ona çalışırsa, işte böylelerinin çabası şükre şayandır. (İsra 19.)
Yönetim
Denetim

Tembellik (Efora) Empty
MesajKonu: Geri: Tembellik (Efora)   Tembellik (Efora) EmptyPerş. Ağus. 17, 2017 2:07 pm

(Gamze)

15-19 Tembelliğin yolu dikenli çit gibidir.Doğrunun yoluysa ana caddeye benzer.

Allah'ın Adıyla

Tembel olmamalı insan.
Cenneti hak edebilmek için her an durmadan yorulmaya devam etmeliyiz.
İnşirah suresinin 7. ayetin dede söylediği gibi.

Şu halde boş kaldığın zaman durmaksızın yorulmaya devam et.
İnşirah suresi

Tembel değildir teslimler.
Son anlarına kadar Allah'ın yolunda yorulmaya boş kalmamaya güzel işler yapmaya çaba gösterirler.
Çünkü Allah bize bir hayat vermiş bir ömür. Ne aman öleceğimizi bir tek Allah biliyor.
Son anımıza kadar tembel olmamaya çalışırız, bunlarla bir yer hak edeceğiz çünkü.
İster tembel olma infak et paylaş cenneti hak et.
İster de tembel ol paylaşmayan cimri bir insan ol cehennemi hak et.
Tembellik kolay gelir insana bırakırsan kendini sürekli rahatını sürekli kendini düşünürsün ve ibretlik bir insan olursun.
Çekici gelmemeli dünya, Cenneti hatırlatmalısın, kendine sürekli yaptığın her iyilikte.
Yaptığın her kötülükte de Cehennemi hangisi sana daha çekici gelir.?
Ebedi bir ateş mi yoksa, her istediğin olan hayal edemeyeceğin kadar güzel olan cennet mi?
Tabi kide cennet ama çaba laman gerekir tembel olmaman gerekir cenneti hak etmen için.
Yönetim
Denetim

Tembellik (Efora) Empty
MesajKonu: Geri: Tembellik (Efora)   Tembellik (Efora) EmptyPerş. Ağus. 17, 2017 2:07 pm

(Özge)

TEMBELLİK

İnsan güne mutlu olarak başlamalı, yüksünmeden devam etmeli, bulunduğu ortamdan mutlu olmalı, yapacağı yüksünmeden oflamadan, yapacağı işi zevkli hale getirerek, hem kendi işini hem de karşısındakini rahatlatarak mutlu olarak yapmalı.
İnsan tembel olmadığından nasıl emin olabilir?
Eğer ki kendinde buna dair bir şüphesi varsa, bunu önce kendi içinde yok ederek anlayabilir. Yapmadığı şeyleri yapmaya başlayarak bir adım atabilir. Örneğimizdir Hz. Ömer, geceleri kendi uykusundan vazgeçerek, kapı, kapı gezerek yemek taşıması,
Örneğimizdir karıncalar hiç durmadan çalışmaları, örneğimizdir arılar durmadan bal yapmaları çalışmaları, örneğimizdir peygamberler müminler hiç durmadan Allah yolunda yorulanlar. Bizlere düşen ise öğüt alıp Rabbimizin yolunda yorulup hiç durmadan çaba göstermektir. Gevşemeden, tembelleşmeden, yüksünmeden dosdoğru yolumuza devam etmektir.
İnsan kendi içindekileri bilir aslında nerelerde tembel olup olmadığını bilir, neleri sırf tembelliğinden ertelediğini, nereleri de ihtiyaç üzerine olduğunu bilir. Önemli olan bunları yaşamaktır. Bizlere ibretliklerde var hayatımız da, Kabin malik gibi, bahçesinin ürün verdiği zaman da, tembellik edip savaşa gitmek istemedi, bu onun için bir imtihandı, ama o hakkından vazgeçemedi.
Bir yönüyle insan sıkınmalı tembellikten, gevşeklikten, ertelemekten, rahatlıktan sakınmalı.
Hz. Ömer
Ey insanlar şişmanlıktan sakının, şişmanlık insanı tembelleştirir, tembellik ise insanı salâttan alıkoyar, salâtsızlık ise insanı Rabbinden ayırır.

Gerçekten sakınmalıyız sakınarak yaşamalıyız. İnsan karıncalara bakıp kendinden utanmalı veya da arılardan. Bir insan ne kadar tembel olsa olsun karnı acıktığı zaman yemek yemeye muhtaçtır. İnsan Allahın ona verdiği organlarla, tutan elleriyle basan ayaklarıyla bile tembellik ediyorsa gerçekten utanmalı. Etrafına bakıp öğüt almalı, ibret almalı.
Aslında insanın şükredeceği o kadar çok şey var ki, Allah veriyor bizlere tutan eller ve basan ayaklar, bu nimetlerle birde tembellik ederse gerçekten utanmalıdır.

Özde.6: 6 Ey tembel kişi, git, karıncalara bak, Onların yaşamından bilgelik öğren.

Özde.6: 7 Başkanları, önderleri ya da yöneticileri olmadığı halde,

Özde.6: 8 Yazın erzaklarını biriktirirler, Yiyeceklerini toplarlar biçim mevsiminde.

Rabbim bizlere tembel olmadan bir hayat sürmemizi nasip etsin inşallah
Yönetim
Denetim

Tembellik (Efora) Empty
MesajKonu: Geri: Tembellik (Efora)   Tembellik (Efora) EmptyPerş. Ağus. 17, 2017 2:08 pm

(Asiye)

Aslında insan hiç bir zaman boş değildir.
Her zaman çalışıyor,bazıları para,mal,mülk için.Ama insan Rabbi için çalışmazsa hiç bir değeri yok ne yorulmanın ne çabalamanın.
Para kazandın,alışveriş yaptın ne işine yaradı?Cennete gitmek için bir adımmı attın? Yoksa eğlence amaçlımı?Allah ne kadar verdiyse onu harcamakmı?Rabbin için çabala,insanlara doğruları anlatibunu yorulmadan yap.Çünkü insan istemeden yaparsa bu onu ne Rabbe yönlendirir ne de cennete.
Göklere ve yere bir bak,kendine,etrafındakilere,bak kim yarattı?Kim yapabilir hiç yorulmadan bir insanı yaratıp ona bir düzen vermesi.
İşte insan bunu düşünürse bile aslında hiç yorulmaması gerektiğini anlayabilir.
Bazenleri istekli olursun bir işte,tembellik yapmazsın,ama bir bakmışsınki ,sadece işine gelenleri yapmaya başlamışsın.Sadece eğlenme amaçlı çalışıyorsun.Rabbi unutmuş bir hal almış tembelleşip gitmişsin.İşte insan bundan korkmalı.Bir işe başladığında bitirmeli.Rabbin yolunda yorulmalı.Zaten insan kendini kandırdığı sürece tembel olmaktan alıkoyamaz,Rabbi hatırlayamaz ,Rabbi hatırlayıp çalışkan biri olmazsa cennete giremez.
İnşallah bizde ömür boyu Rabbi hatırlayıp onun yolunda yorulanlardan oluruz.
Amin...

Süleyman'ın Özdeyişleri 6
6 Ey tembel kişi, git, karıncalara bak,
Onların yaşamından bilgelik öğren.

9 Ne zamana dek yatacaksın, ey tembel kişi?
Ne zaman kalkacaksın uykundan?

Süleyman'ın Özdeyişleri 10
4 Tembel eller insanı yoksullaştırır,
Çalışkan el zengin eder.

26 Dişler için sirke,
Gözler için duman neyse,
Tembel ulak da kendisini gönderen için öyledir.

Süleyman'ın Özdeyişleri 12
24 Çalışkanların eli egemenlik sürer,
Tembellikse köleliğe götürür.

27 Tembel kişi işini bitirmez,
Oysa çalışkan değerli bir servet kazanır.

Süleyman'ın Özdeyişleri 13
4 Tembel canının çektiğini elde edemez,
Çalışkanın istekleriyse tümüyle yerine gelir.

Süleyman'ın Özdeyişleri 15
19 Tembelin yolu dikenli çit gibidir,
Doğrunun yoluysa ana caddeye benzer.

Süleyman'ın Özdeyişleri 19
15 Tembellik insanı uyuşukluğa iter,
Haylaz kişi de aç kalır.

24 Tembel sahana daldırdığı elini
Ağzına geri götürmek bile istemez.

Süleyman'ın Özdeyişleri 20
4 Sonbaharda çift sürmeyen tembel,
Hasatta aradığını bulamaz.

Süleyman'ın Özdeyişleri 21
25 Tembelin isteği onu ölüme götürür,
Çünkü elleri çalışmaktan kaçınır;
Yönetim
Denetim

Tembellik (Efora) Empty
MesajKonu: Geri: Tembellik (Efora)   Tembellik (Efora) EmptyPerş. Ağus. 17, 2017 2:08 pm

(Henna)

Rahman Ve Rahim Olan Allahın Adıyla Başlarım:
Her insanın tembellik yaptığı şeyler vardır.Önemli olan bunun üstesinden gelebilmektir.İyilik yapmaya tembellik yapanlarda vardır örneğin;Teslim bir kardeşine,sokaktaki aç olan bir çocuğa olan tavrı ile imtihan olmakta insan,Elinde varken sokakta aç olan bir çocuğu görüyorsun ve yanından hiç bi şey yapmadan geçip gidiyorsun,küçücük bir iyilikmiş gibi gözükür ama cennete gidebilmek için bu küçücük fedakarlıklara,iyiliklere de ihtiyacımız var.

Özd.20: 4 Sonbaharda çift sürmeyen tembel, Hasatta aradığını bulamaz.
Bizim yaşamımızda aynı böyledir dünyada daha iyilik yapabilecekken yaptığı iyiliklerin hesabını yapıp bu kadar iyilik cennete gitmek için yeterli deyip tembellik yaparsak Ahirette aradığımızı,istediğimiz sonucu bulamayız.İşte bu yüzden elimizden ne kadar geliyorsa çalışıp çaba harcamalıyız biz bu dünyada zaten bunlar için varız, deneniyoruz.Elimizden geldikçe iyiliğe hakkı olandan iyiliği esirgememeliyiz.
Özd.10: 4 Tembel eller insanı yoksullaştırır, Çalışkan el zengin eder.
Özd.15: 19 Tembelin yolu dikenli çit gibidir, Doğrunun yoluysa ana caddeye benzer.
Tembelliğin sonu iyi değildir.İnsan bir kere olsun düşünse şimdi bu işi yapınca Rabbinin onu cennette ödüllendireceğini hemen kalkıp o işi yapmak ister ve yaptıktan sonra pişman da olmaz ama tembellik yapınca şimdiye kadar bitirmiştim keşke yapsaydım deyip pişman olmamak için yalnızca cenneti düşünmemiz yeterli olacaktır.Rabbim sana inanmış ve senin yolunda iyilikler için çaba harcayanları cennetine kat.Amin...

Katkı olarak:
107.Maun Suresi:7- Ve 'ufacık bir yardımı da' engellemektedirler.
Yönetim
Denetim

Tembellik (Efora) Empty
MesajKonu: Geri: Tembellik (Efora)   Tembellik (Efora) EmptyPerş. Ağus. 17, 2017 2:09 pm

(Ümmühan)

Tembellik
Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.
İnsan hayatta bir çok şeyi erteleyebilir; ancak tek bir şeyi erteleyemez ölümünü.
Rabbin takdir ettiği süre içinde yaşamımızı sürüyoruz. Ölüm vakti geldiğinde onu ne öne alabilir ne de erteleyebilir.
Üşenmekten sakınmazsa insan, olabildiğince zarar görür.
Bu kısa ömründe üşenip de ertelediği hiç bir şey olmamalı,
zira zamanını ziyan edip ahirette sunacağı herhangi bir manzereti bile
kalmamış, yüzü kararmış, ekşimiş, bir karartı sarıp kaplamışlar dan olur.
Şeytan hazır dünyanın hazır ve çekici olduğunu desteklemeye.
Cehenneme yandaş aramak için hazır.
Bunun içi,n elinden geleni yapacaktır.
''Bu gün de şunları yaptım yoruldum'' gibi kendine üreteceğin
manzaretlerin olacaktır tatmin bulmak için.
Oysa dünyada ki hiç bir şey gerçeği hakikati manzaretlerle
örtmeye yeterli değildir. Bu yalnızca kendini kandırmak olur.
Tembel kolaycıdır, keyifcidir,bencildir.
Kolayına geleni yapıp keyif sürmek ister. Rahatına düşkündür.
Dünyada hiç son bulmayacakmış gibi yaşam sürmek ister.
Sorumluluklarını ertelemeye yapması gerekenleri umursamamaya başlar.
Özd.6:6 Ey tembel kişi! git karıncalara bak, onların yaşamından bilgelik öğren.
Karıncalar rabbin öğrettiği bilgelikle çalışıyor, bir düzen içinde rızıklarını temin ediyorlar.
Rab her insana bişlgerliği öğretti.
Rabbin yasasına uyan bu bilgeliğwe sımsıkı sarılan müminlerde.
Üşenirsin, kendinle olan mücadelen zor gelir. Şeytana taş atmak gerekir
üşenirsin, taş ağırmış diye manzaratşlar getirirsin. Çarmığını yüklenmen gerekir
tembelli,k eder hayıflanırsın. İsmaillerini kurban etmen gerekir duygularımla imtihan oluyorum der ertelersin. Salat etmen gerekir üşenirsin, cdünyaya dalarsın üşenisin,
dümnyayadaldığında salat zor gelir. Oysa bu yapman gerekenleri şimdi yapmak gerekir
zira yarınımız yok.
Hazırlıklı ol! Kadilini hazır tut, kendini hazırla sonra zorlanmayasın.(Ali coşar)
Kandilimizi hazırlamalıyız, kendimiz için önceden bir şeyler teakdim edebilmemiz
için çok az zamanımız kaldı. Günü birlik yaşıyoruz.
Her sabah uyanduğımızda dünyayı biraz daha geride bırakıyor ahirete, hasat vaktine biraz daha yaklaşıyoruz. Hiçbir hakediş oturduğun yerden olmaz , durmaksızın yorulmaya
çalışmaya devam etmek önemli.
Özd.15:19 Sonbaharda çift sürmeyen tembel, hasatta aradığını bulamaz.
Yaşamında yapması gerekenleri yapmayıp oyalanan hakikati bildiği halde,
rahatına düşkünlük edip tembellik eden dünya günün bir kısmı kadarlık süreye sahib olan yerdir diyeceğimiz halde hiç bitmeyecekmiş gibi yaşamak isteyen kişi,
hasat zamanındı ahirette nasıl bir ümit taşıyabilir esenlik yurduna dair?
Ellerini ovuşturacaktır zamanını ziyan ettiği için , hayıflanacaktır tembellik ettiği için,
yüzünü bir karartı kaplayacaktır, yapması gerekenleri yapmadığı için.
Sonunda varıp tadacaktır umursamadığı, korkmadığı, haketmekten endişe duymadığı, azabı.

Tembellik (Efora)
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Bencillik (Efora)
» Ertelemek ve Tembellik (Hacer)
» Pişmanlık (Efora)
» İtaat (Efora)
» Şehitlik (Efora)