İmmanuel
İmmanuel
İmmanuel
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
İmmanuel

AnasayfaAnasayfa  EtkinlikleriEtkinlikleri  PublicationsPublications  AramaArama  GaleriGaleri  Ramazan' a Dair Yazımız 3 (Sümeyye) Empty  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Ramazan' a Dair Yazımız 3 (Sümeyye)

YazarMesaj
Yönetim
Denetim

Tecrübe : 122

Ramazan' a Dair Yazımız 3 (Sümeyye) Empty
MesajKonu: Ramazan' a Dair Yazımız 3 (Sümeyye)   Ramazan' a Dair Yazımız 3 (Sümeyye) EmptyPerş. Ağus. 17, 2017 12:55 pm

Merhametli olan Allah’ın adıyla

97/1- Gerçek şu ki, Biz onu kadir gecesinde indirdik.
2- Kadir gecesinin ne olduğunu sana bildiren nedir?
3- Kadir gecesi, bin aydan daha hayırlıdır.
4- Melekler ve ruh, onda Rablerinin izniyle her bir iş için inerler.
5- Fecrin çıkışına kadar bir selamdır o.

Allah Kuran mushafının kadir gecesinde indirildiğini söylüyor.Kuran ayı ramazan.Bin aydan daha hayırlı diyor Rabbimiz.Takdir günü.Meleklerin ve Ruhun her bir iş için indiği gün.Tam hangi gün bilmiyoruz bu günü ama ramazan ayı içerisinde olduğunu ve bizim için bir şeylerin takdir edileceğini biliyoruz.Önceden takdim ettikleriyle anılacak ve onlarla takdir edileceğiz.Senenin salatı,özeti olan ramazanda;yaptıklarımla-yapmadıklarımla,vazgeçip-geçmediklerimle,tevbemle,kıyamımla takdir edileceğim.Ve öylece bayrama ulaşacağım.Hak etmiş yada hak etmemiş olarak. Günahlarımızın affolmasını ,tevbelerimizin kabul olmasını umut ede bizler, bunun gayretini ve çabasını da gösteren olmalıyız.Çünkü hayatı Rabbin razı olmadığı bir hal üzere yaşayıp,bir ayda,bir günde affedileceğini sananlardan değiliz elhamdülillah. Zaten öncesinde buna uygun bir yaşam,çaba ve gayretin vardır ki affedilmek için umudun olsun.
“Ramazan girip çıktığı halde günahları affedilmeyenin burnu sürtülsün.” Der Muhammed peygamberim.
İşte ramazan,birey ve kitabı.Günahları,tevbesi,kıyamı…Hiç şüphesiz Rabbimiz herkese hak ettiğini verecektir.
Tevbelerimin kabulünü, günahlarımı affetmesini umduğum rabbim; takdir edileceğim o gün;katında razı olunanlardan kıl ve beni ve bu çabada olan tüm kardeşlerimi.Yürekleri yoklayan,sinelerin özünü bilen Rabbim,yüreklerimizi arındır.Yaşamımızda senin razı olmadığın ne varsa arındır.Arınmayanları muhakkak sen doğrudan ve doğrulardan arındıransın.
Sümeyye Tan

Allah'ın adıyla.
İşte bir kadir gecesi daha nasıl yaşarsan öyle ölürsün diyor peygamberim.
Hayatında nasıl yaşarsan, öyle ölecek ve öldükten sonra öyle haşr olacaksın.
Her anın da senden sorumlu tutulacak olan bir yaşam otuzdört senenin son dört senesini Rabbe teslim olmuş ve bu yola baş koymuşum elhm.
Ayetleri okuyup geçmek değil yaşayanlarız elhm.
Allah kadir gecesine dair kadir suresini indirmiş bu ayetleri teslimler yaşar nasıl yaşadılar bir kez daha gördük elhm.
Allah'ın adıyla.
1- Gerçek şu ki, biz onu kadir gecesinde indirdik.
2- Kadir gecesinin ne olduğunu sana bildiren nedir
3- Kadir gecesi, bin aydan daha hayırlıdır.
4- Melekler ve Ruh, onda Rablerinin izniyle her bir iş için inerler.
5- Fecrin çıkışına kadar bir selamdır o.
(97. sure)
Allah ayetinde bahsettiği gibi, bin aydan daha hayırlı bir gece yani, takdir gecesi tevbelerimize, ve tercihlerimize karşı takdir edilecek bir yaşam bir hak ediş bir sunuş kendini, Rabbe karşı.
Biz teslimler birbirimize şahidiz, takdir edilen kadir gecesi bize nasıl şahitdir? Nasıl şahit olmasını isteriz bunu kendine borç bilip kadir gecesine kendini hazırlarsın her gününü her anını değerlendirirsin, Rabbin razı olacağı ölümün takdirini hak edebilmek için.
Yaşadığımız her an değerli çünkü bu anımız var iki saniye sonramızın garantisi yok.
Meleklerin her bir iş için yeryüzüne indiği gecede, yüreklerimize bakıldığın da Rabbin razı olmayacağı hiç bir hal olmasın.
Takdir edilen kadir gecenin hangi gecede olduğunu bilmiyoruz ama tek bildiğim şey yeryüzüne benim için inecek olan bir melek, her bir hikmetli iş için ayrıldığı kuranın indirildiği mübarek bir gece.
Bu geceler akıp gittiğinde yüreğim de Rabbim razı olmayacağı hiç bir hal olmasın.
Bu benim yolum bu teslimlerin yolu. Bu yolda ne kadar Rabbin razı olacağı hallerde bulunsam, ne kadar kıyamlarla coşsam azdır. Çünkü melekler öyle her iş için yeryüzüne inerken, fecrin çıkışına kadar bir selamdır o.
Bunları düşününce fecrin sonuna kadar yüreğim ürperir. Uyuyamıyorum yüreğime hakim olamıyorum. Hepsi bunları ortaya koyuyor. Teslimler hepsi farklı farklı hissediyor ve hissettiriyor elhm.
Çalışmayı yorulmayı aç kalmayı, susuz kalmayı göze aldın zaman, sarp yokuşu göze aldığın zaman, Rabbin yardımını hissediyorsun elhm.
Bu zikirlerin bu hissiyatların seni takdir edileceğin gecedeki anılacağın ismin
'bir selamdır o' ,olması için yol alışındır. Rabbin ipine sımsıkı bağlanışın dır elhm.
Şerife Topçu

Ramazan' a Dair Yazımız 3 (Sümeyye)
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Ramazan' a Dair Yazımız (Sümeyye)
» Ramazan' a Dair Komşu Çalışmamız (Sümeyye)
» Ramazan' a Dair Şiir (Henna)
» Ramazan' a Dair Paylaşımım (Özge)
» Ramazan' a Dair Yazdığım Yazı (Ümmühan)