İmmanuel
İmmanuel
İmmanuel
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
İmmanuel

AnasayfaAnasayfa  EtkinlikleriEtkinlikleri  PublicationsPublications  AramaArama  GaleriGaleri  Bencillik (Erdem) Empty  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Bencillik (Erdem)

YazarMesaj
Yönetim
Denetim

Tecrübe : 122

Bencillik (Erdem) Empty
MesajKonu: Bencillik (Erdem)   Bencillik (Erdem) EmptySalı Ağus. 15, 2017 8:42 pm

BENCİLLİK
Bencil yaratılmıştır her insan, imtihan olur bu durumuyla.Nefsine yenik düşen,herşeyin istediği gibi olmasını isteyen,o benim olsun, şu benim olsun,bunu ben buldum başkalarına vermem bu bilgiyi,(iş modeli,icat yapımı,yemek tarifi,eşya,vesaire) benim ismim çıksın öne, başkaları öğrenmesin bunu diyip öyle düşünerek bencilliğine yenik düşersin.Sen bencil kişi! hevana yenik düşüp, isteklerinin yerine gelmesini istediğin için,Rabden başka ilahlar ediniyorsun,putlara tapıyorsun.Zevk için,zina edip,Rabbin haram kıldığı işleri yapıyorsun.Ey bencil Anne!kendini o kadar çok seviyorsunki,karnındaki masum bebeği katlediyorsun.İşte bencilliğin insanı nerelere götürdüğünüde görüyorsun.
Ama,bir şey yerken, bir iş yaparken, kardeşlerini gözeterek,kendinden bir şeyler infak ederek,bir bilgiyi,bir eşyayı,paylaşarak,bu bencil yönünle uğraşırsın onu yenersin.Dizilerde,filmlerde,bazı insanların yaşamında'da görürüz,bu bencilliği,istediği bir şeyi almak için sadece kendini düşünen başkalarının duygusunu,durumunu,yaşamını,düşünmeden,istediği şeye odaklanıp onu almak için hırsla çabalayıp,onu yaparsın,alırsın,veya yapamazsın,alamazsın,yapsan veya alsan mutlumu olacaksın?kimseyi düşünmeden,onları umursamadan,sadece istediğin şeye odaklanarak,onu kazansan,bir düşün onu kazanmakla birlikte neler kaybedersin.? Ben sana söyleyim,imtihanında başarısız olursun,nefsine,hırsına,yenik düşersin.Körelip,nankörleşirsin,yanlış yola sapmış olursun,veya doğru yol üzerinde isen yolundan sapıp uzaklaşırsın.Ve sen bunları düşünmeyip, umursamadan yine aynı şekilde davranıp,hiç kimseyi düşünmeden, kendi isteklerine yoğunlaşıp,Rabbine nasıl hesap vereceğini düşünmeden,kazandığın,elde ettiğin şeylerle,ahireti düşünmeden dünyada onlarla eğlenip mutlu olursun ancak.Gerçekten mutlumu olacaksın onlarla .?Hayır bence olamazsın,kendini kandırırsın ancak.Nasılmı mutlu olacaksın? Dediğim gibi bencil yaratılmıştır her insan,sen bu bencil tarafınla,imtihan olursun,o imtihanı dos doğru tamamlarsan,nefsine, hırsına,yenik düşmeden,infak ederek paylaşım yaparak,sadece kendini değil başkalarının isteklerinide gözeterek,doğru bir insan olmaya çabalarsan,Allah'a inanırsan,işte ozaman istediğin şeyi alamasanda,mutlu olursun.Hiç birşey kaybetmezsin,yiyeceğin olmasada,giyeceğin olmasada,sen paylaştıkça Allah sana fazlasını verecek.Paylaştıkça, infak ettikçe, sen infak ettiğin şeylerden daha büyük bir şey kazanacaksın.Başkalarının mutluluğunu,onların isteklerinin yerine gelmesini, onları kendi mutluluğunu,kendi isteklerinin yerine gelmesini istediğin kadar istemelisin.Ozaman hem doğru bir insan olursun,hem de Rabbin katında kendi hayrına birşeyler kazanmış olursun.

Bencillik (Erdem)
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Ramazan (Erdem)
» Gizemli Şehir (Erdem)