İmmanuel
İmmanuel
İmmanuel
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
İmmanuel

AnasayfaAnasayfa  EtkinlikleriEtkinlikleri  PublicationsPublications  AramaArama  GaleriGaleri  3. Sınıf Matematik (Karşılıklı Problemler) Empty  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

3. Sınıf Matematik (Karşılıklı Problemler)

YazarMesaj
Alya
Denetim
Alya

Tecrübe : 0

3. Sınıf Matematik (Karşılıklı Problemler) Empty
MesajKonu: 3. Sınıf Matematik (Karşılıklı Problemler)   3. Sınıf Matematik (Karşılıklı Problemler) EmptyC.tesi Mart 03, 2018 2:03 pm

1. Ceyhun’ un 56 tane bilyesi vardı. 56 tane de babası ona aldı. Sonra Ceyhun bu bilyelerin 23 tanesini kaybetti. Acaba Ceyhun’ un geriye kaç bilyesi kaldı?

2. Bir çoban 126 tane koyunundan 5 tanesini kaybetti. Bu olaydan sonra çoban, hayvan pazarına gidip 25 yeni koyun aldı. Şimdi çobanın toplam kaç koyunu olmuştur?

3. Durmuş Amca marketindeki 45 paket sakızdan birinci gün 29 paketini sattı. İkinci gün ise 10 paketini sattı. Buna göre ikinci günün sonunda Durmuş Amca’ nın marketinde kaç paket sakız kaldı?

4. Benim 36 tane kalemim vardı. Kırtasiyeden 23 tane daha aldım. Sonra toplam kalemlerimin 3 katı kalemim olsaydı ne kadar kalemim olurdu diye düşündüm. İşlemleri siz yapıp sonucu bana bulabilir misiniz?

5. Birol kendisindeki 385 ve annesinin ona aldığı 120 CD ‘yi bir araya topladı. En sevdiği 5 arkadaşını çağırıp bütün CD’ leri arkadaşlarına eşit şekilde dağıttı. Birol her arkadaşına kaç CD vermiştir?

6. Ceren 50 tane tokasının 30 tanesini 2 kardeşine eşit olarak paylaştırdıktan sonra kalan tokaları da halasının kızıyla eşit şekilde paylaştı. Buna göre Ceren ve halasının kızının payına kaçar toka düşmüştür?

7. Hülya öğretmen 46 kişilik sınıfta yoklama yaptı. Yoklamada 22 kişi olan kız öğrencilerin hepsi okula gelmişti. Yoklamada erkek öğrencilerin sayısı ise 20 kişi çıkmıştı. Buna göre okula gelmeyen erkek öğrenci sayısı kaçtır?

8. Emre ile Murat’ ın paralarının toplamı 75 Ykr’ tur. Emre arkadaşından 25 Ykr, Murat ise arkadaşından 20 Ykr borç aldıl. Emre ve Murat arkadaşlarından borç aldıktan sonra paralarının toplamı kaç Ykr etmiştir acaba?

9. Çiçekli Köyü’ nün içinden akan derenin etrafına köylüler 105 tane fidan diktiler. Bu fidanlardan 5 tanesi kırıldı. Geriye kalan fidanların yarısı ise kurudu. Buna göre yeşeren fidanların sayısı kaçtır?

10. Aylin bir günün yarısını uyuyarak geçiriyor. Geriye kalan zamanın 6 saatini okulda geçiriyor. Buna göre Aylin’ in evde geçirdiği zaman kaç saattir? ( Bir gün 24 saattir. )

11. Biz 8 kişilik bir aileyiz. Yemek masasına oturduğumuz zaman annem her kesin önüne 2 tabak koyuyor. Yemek bittikten sonra tabakların 6 tanesini kız kardeşim mutfağa götürüyor. Buna göre annem mutfağa kaç tabak taşıyor?

12. Figen 23 sayısını 2 ile çarptıktan sonra, çıkan sonucu da 3’le çarpıyor. Figen’ in bu işlemler sonucunda bulduğu sayı kaçtır?

13. Kemâl dayım 900 ton buğdayının 600 tonunu oğulları arasında pay ediyor. Kalan buğdayının ise 200 tonunu değirmene götürüyor. Geriye kalan buğdayları da gelecek sene için tohumluk olarak saklıyor. Buna göre dayımın tohumluk olarak ayırdığı buğday kaç tondur?

14. Mustafa aklından 26 ile 2’ i çarpıp çıkan sonucu 4’ e bölüyor. Mustafa’ nın bulduğu sayı kaçtır?

15. Benim 80 tane çizgisiz kâğıdım vardı. 50 tanesini arkadaşıma verdim. Babam bana, arkadaşıma verdikten sonra elimde kalan çizgisiz kâğıtların 5 katı kadar daha kâğıt aldı. Şimdi elimdekiler ve babamın aldıklarıyla birlikte toplam kaç kâğıdım oldu?

16.   87 sayısının 3 eksiğinin 6 fazlası kaç olur?

17. Odadaki 2 halının her birinin üzerinde 20 tane kare desen vardır. Salondaki 3 halının her birinin üzerinde ise 30 üçgen desen vardır. Odadaki ve salondaki halıların üzerinde bulunan bütün desenlerin toplamı kaç desen eder?

18. Öykü her gün 21 sayfa kitap okuyor. Öykü bu şekilde bir hafta boyunca kitap okudu. Okuduğu kitap 300 sayfa olduğuna göre Öykü’ nün okuması gereken daha kaç sayfa kalmıştır?

19. Ayşe’ nin 499 tane balonu vardı. 500 balon da babası ona verdi. Ayşe bu balonlardan 301 tanesini patlattı. Ayşe geriye kalan balonları ise kardeşiyle eşit şekilde paylaştı. Acaba Ayşe kendisine ve kardeşine kaçar balon vermiştir?

3. Sınıf Matematik (Karşılıklı Problemler)
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Matematik 4. Sınıf
» 4. Sınıf Matematik Giriş
» 3. Sınıf Matematik (Basamak Etkinlikleri)
» 3.Sınıf Matematik Toplama Çıkarma İşlemi Problemleri Çöz
» Matematik Dersi