FOTOĞRAF YARIŞMASI ANKETİ AÇILMIŞTIR 1. GRUP 2. GRUP
HOSGELDİNİZ

Paylaş
Aşağa gitmek
Ebrar
Admin
Admin
Mesaj Sayısı : 57
Tecrübe : 214
Reputation : 14
Kayıt tarihi : 05/08/17
Nerden : Konya
Kullanıcı profilini görhttp://immanuel1.yetkinforum.com

4. Sınıf Matematik Giriş

Bir Perş. Mart 01, 2018 12:35 pm
Message reputation : 100% (1 vote)


"YARATAN RABBİNİN ADIYLA OKU" (KURAN)

Gecen yil yaptigimiz derslerde kimi zaman motivasyonumuzun düştüğü anlar oldu. (Hem çocukların, hem bizim... )

Ama her zaman hatirlattim, kendime de bir çok kez hatirlattigim gibi. Biz bu calismalarin sonucunda bir okul, yada bir meslek kazanmayacagiz. Matematikte çok iyi olduğumuzda belki bunu kimse bilmeyecek. Belki edindiğimiz bilgileri hic kullanmadan öleceğiz. Bunlardan sadece biri bile bizim disimizda bu dersleri alan insanlar için motivasyon kaybina ve hatta ugrasmayi birakmasina neden olurdu.

Ama bizim farkimiz her zaman suydu. Birincisi herkesin dünyevi cikarlar gozeterek, belki dünyanın en iyi matematikçisi olmak için ciktigi bir yola bizim yalnızca Allah için cikiyor olmamiz. İkincisi yaptigimiz herseyde Allah i aniyor olmamiz.

Matematik, kimya, biyoloji.. Bunlarla biraz ugrastiginizda gordukleriniz öyle inanılmaz öyle mucizevi şeyler ki. İste bizim kazancimiz bu. Edindiğimiz şey, diploma için okula giden insanların sonucunda kazandiklari işlerden elde ettikleri parayla asla satin alinamaz şeyler.
Başka bir acidan bakarsak, onlar gibi olmadan neler basarabilecegimizi gostermis olmak önemli, hem de öncelikle kendimize.

Allah der ki, "Yaratan Rabbinin adıyla oku"

Bir tabiat kanununu ifade eden her formül, Allah’ı öven bir ilahidir" diyor kimya ve fizik ile uğraşan insanlar.
"Labaratuvarda calisirken Tanriyi hissettim. Kesinlikle bizden daha büyük bir güç var ve ben ona inanıyorum. DNA nin şifresini çözmek beni tanriya daha da yakinlastirdi. Hastaliktan kirilan insanlar gördüm, bilim onlardan umudunu kesmisti. Ama mucizevi olarak hayata döndüklerini gördüm. Buda Tanrinin işidir."
Bu sözler DNA üzerine çalışmalar yapan Dr.Collins e aittir. Bu noktada biz zaten bunlari gormesekte Allahtan içi titreyerek korkan ve ona inanan insanlar olarak insanlara bu sözleri sarf ettiren şeyin ne olduğunu arastirabiliriz.

Biraz bile baktigimizda gerçekten bunu duymuş, görmüş olmak bile innilmaz hisler birakir.
Bizi Kimya dersine yönlendiren en büyük etken de konu calismasi yaparken Atom hakkında araştırma yaptigimiz o hafta dustugumuz saskinlik ve hayran kalma olmuştu.

Kimya dersimizin sonlarına geldik. Ne kazandik diye sorarsak, bunu sayılarla ifade edemeyiz. Kimyaya olan sevgimiz kimya da oldugu gibi Biri arttikca hep öbürü de artti. Gorduklerimiz, işlediğimiz konular hepsi çalışmaya değerdi. Bu tur sözler sarf eden bilim adamları kendilerine Allahin verdiği firsati degerlendiremediler. Bu bile bizim sadece isiterek dahi onlardan daha iyi olabilecegimizi gösterir. Çünkü çabalar sadece Allah adina olduğunda değerlidir.

Herşeyden önemlisi, bu insanlar bitecek olan dünya için bu derece caba ve emek veriyorsa, biz Allah a teslim olan insanlar olarak ahiret için daha büyük bir motivasyon saglamaliyiz kendimizde.
Sunu asla unutmamak gerekir, yapilan hic bir is gereksiz değildir. Ve bizim emegimizin karsiligini Allah verecektir.

Son söylemek istediğim. Eğer calisiyorsak, o dersi goruyorsak, bir is üzerindeysek, o zaman bunalsakta azmimizi kaybetmeden ve sizlanmadan sonunu getirmeliyiz. Zorla değil isteyerek calismaliyiz. Anne ve babalrimiza bu acidan bir destek vererek onların bize yardimci olduğu gibi onlara destek olarak ve cabalari boşa gitmemiş bir şey edinemese de cabasini vermiş insanlar olarak cikalim ciktigimiz yoldan. Belki bazilarimiz matematikte, bazilarimiz yazi yazmakta, bazilarimiz coğrafyada iyidir. Ama matematik öğrenmenin Allahin verdiği süre boyunca hayatimizda önemi büyük.

Bize hayat verecek şeylere hayat verelim ve durmaksizin yorulmaya devam edelim. Bizim karsiligimiz Allah katindadir.

_________________


Ey insanlar, Rabbiniz birdir, ataniz da birdir. Hepiniz Ademdensiniz,  Adem ise topraktan yaratılmıştır.  Üstünlük ancak takva da, Allahtan korkmaktadir.

-Hz. Muhammed
Sayfa başına dön
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz