FOTOĞRAF YARIŞMASI ANKETİ AÇILMIŞTIR 1. GRUP 2. GRUP

Paylaş
Aşağa gitmek
avatar
Yeni
Yeni
Mesaj Sayısı : 11
Tecrübe : 28
Reputation : 11
Kayıt tarihi : 07/09/17
Kullanıcı profilini gör

SÜLEYMAN MABEDİNİN TARİHİ

Bir Cuma Eyl. 22, 2017 12:49 pm
Message reputation : 100% (4 votes)
SÜLEYMAN MABEDİNİN TARİHİ
M.Ö 515 yılında, Babil sürgününden sonra kral Darius'un izni ve desteğiyle tekrar inşa edilir.Süleyman mabedi milattan önce 20 yılında roma tarafından bölgeye atanan kral hirodes tarafından büyük bir tadilata alınır.Genişleritilir,etrafına koruma duvarları yapılır.Bugün ağlama duvarı olarak bilinen kısım kral hirodes döneminde yapılan surlardan başkası değildir.
Roma Neron döneminde,Akdeniz'e kıyısı olan bütün topraklara sahipti.Musa'dan sonra 66 yılında Roma imparatorluğuna karşı en büyük ayaklanma israilin olduğu bölgede çıkınca, Roma ayaklanmayı bastırmak için 30.000 kişilik bir ordu gönderir.Ordu bu bölgede tamamen yok edilecektir.Acımazsızlıklarıyla tanınan general Vespasion ve ordusu tüm yol üstündeki yerleşimlerde katliam yapa yapa kudüse doğru ilerlerken Neron öldürülür. Ve Vespasion İmparator ilan edilir.Komutayı oğluna bırakarak geri döner.Titus Kudüs'u kuşatır ve şehrin etrafına bir duvar ördürür.bu duvar sayesinde açlıktan kırılan Kudüs düşünce, tüm şehir ve tapınak 70 yılında yakalıp yıkılır.Yerine bir jüpiter tapınağı yaptırılır.
Yahidelerin m.s 132. ve 133. yıllarında tekrar isyan etmeleri ve jüpiter tapınağını yıkmaları üzerine gelen Roma orduları,tapınağı tamamen ortadan kaldırırlar.Romalalılar kostantin döneminde yahudilere yasak biraz daha gevşesede, yahudiler uzun süre tapınak alanından uzak tutulurlar.Ve bu alanı şehrin çöplüğü olarak kullanırlar.
637 yılında uzun bir kuşatma sonrası, şehir Hz. Ömer'e teslim olmayı kabul eder.Teslimlerin gelişiyle Kudüs, yahudilere tekrar açılır.Roma döneminde çöplük olarak kullanılan alanı,Hz. Ömer temizletir ve tapınak yıkıntılarının üzerine bir mescid yaptırır.Yaptırdığı mescid, Medine'de peygamberin mescidine benzer tahtadan bir yapı olarak kayıtlara geçer.Emevi devletinin kurluşuyla birlikte 7. yüzyılın sonlarına doğru, Mescid yeniden, bu sefer taştan ve 3000 kişilik olarak inşa edilir.Bu tarihten sonzra depremler dolayısıyla 746 yılında,Mescid yıkılır. 750 yılında, Abbasiler tarafından yeniden inşa başlar.771 de tekrar depremden dolayı yıkılır.789 da yeniden yapılır.1033 de yeniden deprem yıkar.1034 de yeniden yapılır. 1099 yılında 1. haclı seferi sonrasında mescid tamamen yıkılır. ve yapılan saray Süleyman Mabedi olarak adlandırılır.
1187 yılında Kudüs'ü haclıların elinden alan Selahattin Eyyübi Mescidi yeniden düzenletmiştir.Osmanlı imparatorluğu 1516 yılında Yavuz Sultan Selim ile Kudüs'ü almıştır.Artık 1918 yılında Mescid Osmanlı himayesinde kalmıştır.Mescid bir çok kez saldırılara ve bombalamalara hedef olmuştur. Bunların en kanlısı 1990 yılında, 30 kişinin ölüp,800 kişinin yaralandığı saldırıdır.1994 yılında,İsrail ve Ürdün arasında yapılan barış antlaşması uyrınca Kudüsteki din işlerinden sorumlu Mescidi Aksa muhafızlar birliğiyle Mescidin güvenliğinden sorumludur.Günümüzdeki Mescidi Aksa,Süleyman Mabedinin güneyindeki camiye denilmektedir.Bugün türkiye müslümanları tarafından zannedilen 8 köşeli kubbetül sahra adlı mabedde Abdul Melik Bin Mervan tarafından inşa edilmiştir.
2009 tarihinden itibaren İsrail, Mabed'e girişi engellemiştir.
(Alıntı)

MABEDLER
Mabedler bir kavmin sosyal mirası değildir.Ne amaç için inşa edildiyse, o amaç için değerlendirilir.Yeremya peygamberin dediği gibi; yaşantılarınızı ve uygulamalarınızı düzeltmeyip,başka ilahların ardınca gidip, bütün iğrençlikleri yaparak Allah'a ait tapınağa gelip, önünde duruyor ve güvenlikteyiz diyorsunuz.Bana ait olan bu tapınak ,size hayat inimi oldu? Ama ben görüyorum neler yaptığınızı, diyor Rab.
Rabbin onlardan tek istediği yaşamlarını doğrultmaları,adaleti ayakta tutup sahte ilahların ardından gitmeden rabbe kul olmalarıydı.
onlar hayatları düzeltmek yerine,kendilerine allahı anmak için verilen araçların arkasına sığınmışlar.Mabed Hz. Süleyman tarafından allaha kulluk görevinin yerine getirilmesi için inşa edilmiştir. Bir siyon mabedi değildir.Allahın mescidlerinde hak sahibi olanlar, onun verildipği amaç için yaşayanlardır.
Rabbimizinde buyurduğu gibi:
Allah'ın mescidlerini yalnızca Allah'a ve ahiret gününe iman eden,dosdoğru salat eden,zekatı veren ve Allah'tan başkasından korkmayanlar onarabilir. (tevbe/18)
Sayfa başına dön
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz