FOTOĞRAF YARIŞMASI ANKETİ AÇILMIŞTIR 1. GRUP 2. GRUP

Paylaş
Aşağa gitmek
avatar
Yeni
Yeni
Mesaj Sayısı : 11
Tecrübe : 28
Reputation : 11
Kayıt tarihi : 07/09/17
Kullanıcı profilini gör

İSRAİL TARİHİ

Bir Perş. Eyl. 14, 2017 12:52 pm
Message reputation : 100% (5 votes)
İSRAİL TARİHİ
Hz. Süleyman’ın ölümünden sonra,ikiye bölünen İsrailliler, biri İsrail kralı, diğeri yahuda kralı olarak sürgüne kadar,çoğunlukla bir ve savaş içerinsinde yaşamışlar.
 Süleyman peygamberin ölümünden sonra oğlu Rehavam kral oluyor.Hz Süleyman’dan itaat etmeyen ve krallığın kndi hakkı olduğunu düşünen Yarovam Rehamın krallığını ilan edeceğini duyunca yaşadığı mısırdan dönüp, İsraillilerle birlikte rehavamın karşısına çıktılar.
  Baban üzerimize ağır bir boyunduruk koydu.Bu boyunduruğu ve ağır yükü üzerimizden kaldırırsan sana köle oluruz dediler.
  Rehavam halktan üç gün mühlet istedi. Ve babasının danışmanlarına,halka nasıl cevap vereceğine dair danıştı.Onlarda; halka iyi davranır,hoşnut eder olumlu cevap verirsen sana her zaman itaat eder, dediler.Ama rehavam onları dinlemeyerek birlikte büyüdü gençlere danıştı.Onların cevabı ise;Babam  size ağır bir yük yüklediyse,ben onu iki katına çıkaracağım.Babam sizi kırbaçla yola getirdiyse,ben akreple yola getireceğim, diye söylemesini söylediler.
 Üç gün sona Yarovamla birlikte gelen halka,Birlikte büyüdü gençlerin söylediklerini söyledi.Bunun üzerine halk; artık Davut soyuyla bir iğlimiz yoktur.Davut soyu kendi başının çaresine baksın diyerek evlerine döndüler.
  Böylelikle Rehavam Yalnızca yahuda kentlerinde yaşayan İsraillilere krallık yapmaya başladı.İsrail halkı Davut soyundan gelenlere hep baş kaldırdı.Böylelikle İsrailliler ikiye ayrılmış oldular.
  Rehavam güçlenince İsrail halkıyla birlikte Allahtan sırt çeviriyorlar.Allah’ta onları üzerlerine savaş açan başka krallar göndererek cezalandırıyor.Rehavam’ın ölümünden sonra oğlu Aviya krallığa geçiyor.Babadan oğla geçen bir krallık yıllar boyunca sürüyor.Bu krallardan kimisi Allah’a yöneliyor ama sonra, biraz güçlenince Allah’ı unutup azgınlaşıyor.Kimiside hiç Allah’a yönelmeyerek putlar inşa edip onlara tapıyor.
  Başlarına geçen krallar nasılsa, halk da hemen ona ayak uyduruyor.Nankör,ihtiyatsız ve putperest olan bu topluluk, Allah’ı unuttuklarında onun cezalandırmasına şahit olan,Ve Allah’a güvenip ona iman ettiklerinde de Rabbin mucizelerine de şahit olan bir topluluk.Öyle ki ona güvendiklerinde bir orduyu hastalıkla yok ederek  canlarını kurtardığına şahitken,biraz güçlenip rahata kavuşunca azgınlaşıp, putlara tapıyorlar.Rabbin uyarıcılarını, peygamberlerini zaman zaman dinlerken, bazende zindana attırıp,öldüren bir topluluk. Rabbin tekrar tekrar fırsat verdiği,hatırlatma olarak azablandırdığı bu topluluk, Rabbe isyanı iyice arttırmış ve putperest bir topluluk olmuştu.Artık hayatlarında kötülük yer alıyordu.Allah’ın onca hatırlatmalarını görmezden gelen bu halk, onun cezalandırmasını yaşamlarıyla HAK ETMİŞLERDİ.Allah’ın bir zalimi bir zalime kırdırışına şahit oldular.Öyle ki Allah onların üzerine Kildan kralını saldırtıyor. Kildanı ordusu;İsrail gençlerini tapınak da kılıçtan geçirdi.Rab hepsini kildan kralına teslim etti.Kral Rabbin tapınağını yağmalayıp,kralın ve önderlerin hazinelerini Babil’e taşıttı.Tapınağı ateşe verdiler.Yeruşalim surlarını yıkıp, bütün sarayları yaktılar.Değerli olan her şeyi yok ettiler.Kildan kralı kılıçtan kurtulanları Babil’e sürdü.Bunlar Pers krallığı başa geçinceye kadar onun ve oğullarının köleleri olarak yaşadılar.Böylece Rabbin Yeremya aracılığıyla söylediği söz yerine geldi.
 “Ülke tutulmayan Şabat yıllarını tamamlayıncaya, yetmiş yıl doluncaya kadar ıssız kalıp, dinlenecek.”
  Rabbe itaatsizliği ve azgınlığıyla; Allah’ın cezasını hak eden İsrailliler sürgün edilmişlerdi.
Sürgünden önce,Rehavam’dan sonra babadan oğla geçen kralların isimlerinin şöyle olduğu söyleniyor.
“Rehavam,onun oğlu aviya,onun oğlu Asa,onun oğlu Yehoşafat,onun oğlu Yehoram,onun oğlu Ahazya krallık yapıyor.Ahazya’nın ölümünden sonra, Ahazya’ın annesi Atayla başa geçiyor.Ve kral soyunun bütün bireylerini yok etmeye çalışıyor. Ama yehoramın kızı, Ahazya’nın oğullarından Yoaş’ı öldürülmekten kurtarıyor. Ve Atalya’dan altı yıl boyunca saklıyor.Yedinci yıl Atalya’yı halkın yardımıyla baştan indiren Yahoyada, Ahazyanın oğlu Yoaş’ıu yedi yaşında krallığa geçiriyor.Yoaş’ın ölümünden sonra oğlu Amatsya krallığa geçiyor.Sonra onun oğlu Uzziya,onun oğlu Yotam,onun oğlu Ahaz,onun Oğlu Hizkiya,onun oğlu Menaşşe,onun oğlu Amon,onun oğlu Yoşiya,onun oğlu Yehoahaz,onun oğlu Yehoyakindi.Babil kralı Nebukadnessar,Yohoyakini ve tapınaktaki bazı eşyaları Babile getirtti.Yohoyakin yerine akrabası Sidkiyayı Yahuda ve Yerüşalim kralı yaptı.Sidkiya da Allah’a inanmayan bir kraldı.O dönemde peygamberlik yapan Yeremya peygamberin uyarılarını dinlemeyip, daha da azgınlaştılar.Allah’ın hiçbir uyarısını dikkate almayıp ,onun azabına tabi oldular. NOT: Hatice Bektaş ve Sümeyye Tan'ın israil tarihi araştırmalarının çalışma ürünüdür. Devamı atılacaktır inş.
Sayfa başına dön
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz