FOTOĞRAF YARIŞMASI ANKETİ AÇILMIŞTIR 1. GRUP 2. GRUP
HOSGELDİNİZ

Paylaş
Aşağa gitmek
Ebrar
Admin
Admin
Mesaj Sayısı : 57
Tecrübe : 214
Reputation : 14
Kayıt tarihi : 05/08/17
Nerden : Konya
Kullanıcı profilini görhttp://immanuel1.yetkinforum.com

Black Howk Down (Kara Şahn Düştü)

Bir Perş. Ağus. 17, 2017 3:11 pm


Black Hawk Down
Filmin kısaca konusu, 1993 yılında Somali’nin başkenti Mogadişu’da, bir grup Amerikan askerinin kıstırıldığı, 19 askerin öldüğü 70 kadarınında yaralandığı başarısız bir operasyonun hikayesi.


Filmin çekimlerinde ise 100 kadar gerçek asker rol almış, filmin yapımı sırasında Mogadişu operasyonuna katılan yüksek rütbeli askerlerden yardım alınmış, ve filmde görünen helikopterler ve pilotların bazılarıda gerçekten o günkü operasyona katılmışlar.

Beyazperde.com

Plana göre şehre helikopterle gidilecektir binada 2 adam yakalanılarak sıcak çatışma olmadan geri dönülecetir 45 dakikada bitmes planlanan bu görev helikopterlerden birinin düşürülmesiyle bir anda tersine döner.Bundan sonra sayıları az olan askerlerle binlerce somalili 18 saat süren bir savaşa başlar.

Sinemalar.com

Filmde "BM Barış Konseyi Adına Somaliye Barış Getiren Kahraman Amerikan Ordusu" imajı çizilmiş.

Bazilarina gore Amerika kötü duruşunu düzeltmek için bu tarz filmler yapıyor. Bazilarina gore bu ve benzerleri sadece bir aksiyon filmi. Bazilarina gore ise yönetmen Ridley Scott, uzak savaşlarda ölen Amerikan askerlerinin kimin için ve ne için öldüğünü sorguluyor.

Ama benim dikkatimi çeken filmde gecen: "Öldüğün an politika ve siyaset pencereden cikip gider" sozuydu.

Bu söz herşeyi ortaya koyuyor, kacinilmaz bir şekilde ölümle sonuçlanacak bu hayatta, güç ve hirs için yapilan her planı ve savasi, hatta savaşırken hissedilen kahramanlık hissini tam o esnada gelen bir kursun kafanizin içinden alir götürür. Ne dünya vardır artik, ne güç.

Filmin başında Platon un bir sözü geçiyor: "Savaşın sonunu sadece ölüler görür."
Bu aklima şu ayeti getirdi;

O gün, insan, neye çaba harcadığını düşünüp anlar. Naziat 35

İste insanin en aciz yanidir bu. Yuksek teknolojide uçakların, helikopterlerin içinde de olsan, dünyanın en gelişmiş milletinin askeri de olsan, koca bir ordun bile olsa, ölümle savaşamayacak kadar zayif ve acizsindir her zaman.

Beyazperde.com:
Filmde üstün donanıma sahip Amerikan özel birlikleri Ranger ve Delta kuvvetlerinin yanında teknoloji harikası Black Hawk helikopterlerinin basit savaş kuralları karşısındaki ağır yenilgisi işleniyor....

Bu darbeyi ilk vuran Kabil di. Sonrasında hic durmadi. Kimse ölenlere bakipta ibret almadi. Bir gün öleceğini bile bile bu dünya için savasip kan döktü.

Bu ne Roma da farkliydi, ne Osmanlida. Ne de simdi farklı. Kimin kazandigi belli mi? Hayir, eski savaşların galipleri öldü, kimileri savaşırken, kimileri yasliliktan. Ama hala dertleri ayni. Sonlarida ayni olacak bu yüzden. Roma doneminde Hannibal yada Sezar ne kazandıysa, bu gün onun gibi olanlar da onu kazanacak. Roma nasil yikildiysa, vatanimiz dedikleri ve uğruna öldükleri ülkeleride öyle yikilacak.
Ama hic bitmeyecek savaşları, daha fazla toprak ve egemenlik isteyecekler. Para için, güç için kan dökecekler ve sonra hic utanmadan Allah yolunda evlerini, yurtlarini ve zenginliklerini terk edip bu halde savasanlara barbar diyecekler.

Bunu derken bilim adamları atom bombaları üretecek. Nükleer silahlar tasarlayacaklar. Bombalar, füzeler ve savaş uçakları... Hepside kendinden zayif olani yok edip, daha güçlü ve korkulan kişi olabilmek adına.

İste onların en güçlüleri, nefsine ve arzularina yenilmiş. Binlerce savaş kazansa ne yazar boyle bir insan.

Bos avuntularla, bunu ülkem için, onu korumak için yapıyorum diyen, arkasından bir ana haber bulteninde; "Kara haber şehit ailesinin evine kor gibi düştü" denilecek tonla insan. Bu haberin kara haber olusunun farkindalar, tipki şehit kelimesinin yalan olduğunun farkında olduklari gibi.
Oysa şehitlik en güzel haberdir...

Farkında olmadiklari tek şey, kahramanlıklarinin, onlara savasi emreden üstlerinin hic umrunda olmadigi. Bir piyonun ölümü gibi hic hatirlanmazlar. On yil sonra isimleri bile anilmaz.
Oysa tüm yaptiklarina karsin, onu unutmayacak biri varsa o Allahtir.
Kıyamet günü ona ne için yasayip ne için öldüğünü soracak olanda odur.

Sizden öncekiler gibi. Onlar sizden kuvvet bakımından daha güçlü, mal ve çocuklar bakımından daha çoktular. Onlar kendi paylarıyla yararlanmaya baktılar; siz de, sizden öncekilerin kendi paylarıyla yararlanmaya kalkışmaları gibi, kendi paylarınızla yararlanmaya baktınız ve siz de (dünyaya ve zevke) dalanlar gibi daldınız. İşte onların dünyada ahirette bütün yapıp ettikleri (amelleri) boşa çıkmıştır ve işte onlar kayba uğrayanlardır. Tevbe 69

_________________


Ey insanlar, Rabbiniz birdir, ataniz da birdir. Hepiniz Ademdensiniz,  Adem ise topraktan yaratılmıştır.  Üstünlük ancak takva da, Allahtan korkmaktadir.

-Hz. Muhammed
Sayfa başına dön
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz