Paylaş
Önceki başlıkAşağa gitmekSonraki başlık
Super Moderator
Super Moderator
Mesaj Sayısı : 262
Tecrübe : 729
Reputation : 5
Kayıt tarihi : 06/08/17
Kullanıcı profilini gör

Kurtadam Nasıl Oynanır?

Bir Perş. Ağus. 17, 2017 2:52 pm
Kurtadam Nedir?
Bir grup oyuncu bir köyde yaşamaktadır. Birbiri ardına açıklanamayan ölümler olmaya başlar. Kurtadamlar köye sızmış, her gece birilerini avlıyordur. Durumu çözemeyen köylüler birbirlerinden şüphelenmeye başlarlar, her gece köy meydanında suçlu olduğunu düşündükleri birilerini linç ederek olayları çözmeye ve kurtadamları linç etmeye çalışırlar. Oyunun temeli budur, kurtadam ve köylü rollerine ek olarak avcı, muhtar, vb. bir sürü başka özel güçlü kişi bulunabilir köyde. Özel güçlü kişiler de oyunu çeşitli şekillerde etkileyerek iyilerin ya da kötülerin kazanmasına yardımcı olmaya çalışır.


Oyun turlar halinde oynanır. Bir tur gerçek zamanlı olarak 24 saat sürer. Oyun yöneticisi ve oyuncular isterse bu zaman değiştirilebilir.


Her turda, oyuna katılan herkes oyun başlığına en az bir mesaj yazmak ve bir linç oyu kullanmak zorundadır. Linç etmek istediğiniz kişiyi oyun başlığına Linç: ABC şeklinde yazarak belirtmeniz gerekir. Linç oyu kullanmayan kişiler gün sonunda ölür ve oyundan çıkarılır.

Her oyuncunun günde bir kere linç oyunu değiştirme hakkı vardır. Bunu oyun başlığına yeni bir mesaj atıp Linç Değişimi: XYZ şeklinde belirterek hakkını kullanabilir.

Oyun sayfasına attığınız mesajları düzenlemeyin. Çok kısa bir şey söyleyecek olsanız bile yeni mesaj atın. Arka arkaya bile atabilirsiniz burada spam sayılmaz mesajlar.

Linçle ya da diğer sebeplerle ölen kişilerin kimlikleri oyun sayfasında açıklanır.

Turun sonunda linç oyu alan kişilerden en çok oy alan linç edilir. Oylamada eşitlik varsa en yüksek oyu alan kişilerin hepsi linç edilir. Bu durumları değiştirebilecek bazı özel roller olabilir, bunlar için bkz. Özel Roller.

Kurtadamlar her gün bir kişiyi yemeye karar verirler. Verdikleri kararı tur içinde herhangi bir anda özel mesajla oyun yöneticisine bildirirler. Oyun yöneticisi, kurtadamların kimi yediğini yeni tur başlangıcında belirtir.

Özel güçlü kişiler her turda bir kere özel güçlerini kullanabilirler. Oyun yöneticisine durumu özel mesajla bildirirler.
Oyun yöneticisinin size rolünüz hakkında yolladığı özel mesajları başkalarıyla konuşurken kanıt olarak kullanamazsınız. Birbirinizi sadece konuşarak ikna etmeye çalışın. Doğru ya da gerçek, ss alıp paylaşan kişiler tespit edilip sonraki oyunlara alınmayacaktır.

Oyun sayfasında veya özel mesajla, mail atarak, mektup yazarak, dumanla mesaj göndererek her türlü ikna ve kandırmacayı yapabilirsiniz. Kendinizi başkası gibi tanıtabilirsiniz, birileriyle ittifak olabilirsiniz veya dolaplar çevirebilirsiniz. BU TİP ALDATMALARI YAPARKEN GERÇEK HAYATTA KİŞİLERİ KIRACAK/ÜZECEK ŞEYLER YAPMAYIN. Bu oyun üç günde biter gider, arkadaşlıklarınız çok daha önemli.
Super Moderator
Super Moderator
Mesaj Sayısı : 262
Tecrübe : 729
Reputation : 5
Kayıt tarihi : 06/08/17
Kullanıcı profilini gör

Geri: Kurtadam Nasıl Oynanır?

Bir Perş. Ağus. 17, 2017 2:53 pm
Özel Roller
Tüm özel güçler her turda bir kere kullanılabilir, kullanılan özel güçler yeni turun başlangıcında etki ederler.

Rollerin yanında iyi, kötü ve nötr şeklinde bu roldeki kişilerin hangi gruba dahil olduğu belirtilmiştir. İyi rollü kişilerin kötülerin kazanmasına bilerek ve isteyerek yardım etmesi ya da kötü rollülerin iyiler yardım etmesi YASAKTIR. Ben köylüyüm ama iyilere kızdım, gideyim de kurtadamlara yardım edeyim diyemezsiniz vs.

Özel rollerin sahip oldukları güçler, kullandıktan sonra (yani oyun yöneticisine özel mesajla bu turda şunu yapacağım diye mesaj attıktan sonra) değiştirilemez, geri alınamaz, iptal edilemez. Oyun yöneticisine gönderdiğiniz ilk mesajda yaptığınız şey o tur için geçerlidir. Özel güçlerinizi kullanmadan önce iyi düşünün.

Köylü - İyi: Özel gücü yoktur, özel rol de değildir aslında. Her turda birilerini linç etmeye karar verirler.


Kurtadam - Kötü: Oyundaki kurtadamlar birbirlerini tanırlar. Her turda oyun yöneticisine özel mesaj gönderip bir kişiyi yediklerini belirtirler. Yeni turun başında bu kişi ölür. Oyunda vampirler varsa kazanmak için tüm vampirleri de öldürmeleri gerekir. Eğer saldırdıkları kişi bir şekilde ölmezse kendisine saldırıldığını bilir ancak kimlerin saldırdığını bilmez.

Vampir - Kötü: Oyunda kurtadamlar haricindeki diğer kötü roldür. Hem kurtadamlara hem de köylülere karşı savaşırlar. Oyundaki sayıları kurtadamlara göre daha azdır, birbirlerinin kimliğini bilirler. Vampirler her tur birinin kanını içerek öldürebilirler. Seçtikleri bir kişiyi oyun yöneticisine özel mesajla göndererek onun kanını emebilirler.

Avcı - İyi: Kimliğini sadece kendisi ve varsa diğer avcılar bilir. Oyuncu sayısına göre belli sayıda kurşunu vardır. Kaç kurşunu olduğu her oyunda ayrıca belirtilir. Her turda bir kişiyi vurmayı seçebilir, seçtiği kişiyi oyun yöneticisine özel mesajla göndermesi gerekir. Vurulan kişi yeni turun başlangıcında kimliğiyle beraber açıklanır. Eğer avcı tüm kurşunları ile iyi rollerden birilerini öldürürse intihar eder.
Varyant kural: Kurşun yenilenmesi
Eğer avcı tüm kurşunlarıyla kötü rollü birilerini vurursa bir kurşun daha kazanır.
Bu özellik her oyunda bir kere kullanılabilir.

Mübarek - İyi: Kimliğini sadece kendisi bilir. Herhangi bir sebeple tek seferde ölmez. Öldürmek için ikinci kez linç edilmesi, yenmesi, vurulması, zehirlenmesi vs. gerekir. Birinci ölüşünden sonra kimliği açığa çıkmaz ancak oyuncular ölmesi gereken birinin ölmemesi halide durumdan şüphelenip kimin mübarek olduğunu anlamayı deneyebilir.

Otacı - İyi: Oyundaki köylülerden birisidir, kimliğini sadece kendisi bilir. Elinde belli sayıda kurtboğan otu vardır. Oyun yöneticisine özel mesajla kurtboğan otlarını birine verdiğini söyleyebilir. Kurtboğan otunu alan kişi kurtadamsa ölür, avcıysa +1 kurşun hakkı kazanır. Diğer özel rollerden biriyse ya da köylüyse bir şey olmaz. Kurboğan otunu alan kişi otacının kimliğini öğrenir.

Oduncu - İyi: Oyundaki köylülerden birisidir, kimliğini sadece kendisi bilir. Elinde belli sayıda tahta kazık vardır. Oyun yöneticisine özel mesajla tahta kazıklarını birine verdiğini söyleyebilir. Tahta kazığı alan kişi vampirse ölür, avcıysa +1 kurşun hakkı kazanır. Diğer özel rollerden biriyse ya da köylüyse bir şey olmaz. Tahta kazığı alan kişi oduncunun kimliğini öğrenir.

Cellat - Nötr: Kimliğini sadece kendisi bilir. Oyun boyunca baltasıyla seçtiği belli sayıda kişiyi infaz etme hakkı vardır. Kaç kişiyi infaz edebileceği oyuncu sayısına göre belirlenir. İyilerin ya da kötülerin tarafında çalışmayı seçebilir.

Muhtar - Nötr: Kimliğini tüm oyuncular bilir. Oyun başında oyun yöneticisi tarafından belirlenir ve oyun başlığına yazılır. Muhtar başka özel rolü olan bir kişi de olabilir. Hem kurtadam hem muhtar vs. olmak mümkündür. Muhtarın her oyunda belli sayıda çifte linç oyu verme hakkı vardır. Kaç çifte linç oyu olduğu her oyunda ayrıca belirtilir. Bir turda isterse aynı kişiye iki oy, isterse iki farklı kişiye birer oy verebilir.
Muhtar ölürse, oyuncular oyun sayfasında yeni bir muhtar seçerler. Muhtarın kalan çifte linç oyu hakkı yeni muhtara geçer.

Uzaklardan gelen yabancı - Nötr: Kimliğini sadece kendisi bilir. İyi veya kötü tarafta oldugu oyunun başında yönetici tarafından belirlenir. 2 adet özel gücü vardır.
1. Halk tarafından linç edilmesi kesinleşmiş bir kişiyi kurtarabilir ve onu kurtarırken bir kişiyi öldürebilir.
2. Halk tarafından linç edilmek istenilirse kendisini kurtarabilir ve bir kişiyi öldürebilir.
Varyant kural:
Eğer uzaklardan gelen yabancı iyi roldeki birisini kuratarırsa (Avcı +1 kurşun) (Otacı +1 kurtboğan) (Oduncu +1 kazık) kazanır. Uzaklardan gelen yabancı iyi veya kötü tarafta olması bu kuralı degiştirmez. (mübarek ise zaten ölmeyeceği için yeteneği gitmez =)
Önceki başlıkSayfa başına dönSonraki başlık
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz