FOTOĞRAF YARIŞMASI ANKETİ AÇILMIŞTIR 1. GRUP 2. GRUP
HOSGELDİNİZ

Paylaş
Aşağa gitmek
Super Moderator
Super Moderator
Mesaj Sayısı : 260
Tecrübe : 733
Reputation : 13
Kayıt tarihi : 06/08/17
Kullanıcı profilini gör

Metal (Hande)

Bir Perş. Ağus. 17, 2017 2:19 pm
Dünyada kızgın gençler oldukça Heavy Metal yaşayacaktır. Ozzy Osbourne


METAL
Türkçe kelime anlamının ağır metal olan Heavy Metal özellikle Easy Rider filmindeki Hippi kültüründen oldukça esinlenmiştir.

"Heavy" Hippilerde güçlü veya şiddetli demek olduğu gibi Metal ağır bir ruh halini ifade etmektedir. Güçlü ve şiddetli olarak nitelemek için birçok ürün ve kişi tanıtımında kullanılabilir. Bu türü tanımlamak için kullanılan ilk terim Black Sabbath’ın davulcusu tarafından bulunmuş olan sakinleştirici anlamındaki, “Downer Rock” olmaktadır.

Sakinleştirmeden kasıt içki içmek ile hap kullanmaktır. Heavy Metal terimi ilk olarak 1968, 11, Mayıs tarihinde bir Rock müzik türünü belirtir şekilde kullanılmıştır. 70’li yıllarda oldukça benzediklerinden dolayı “Hard Rock” ve “Heavy Metal” birbirlerinin yerine sıkça kullanılmıştır.

Metal Müziğin Çıkışı & Tarihi:

Rock müziğin özelliği olan ayrılıkçı, uyumsuz yanını kaybettiğine inananlar tarafından başlatılan müzik türüdür. Karanlık, sert ve olumsuz hisleri ifade eden Heavy Metal’in ana vatanı İngiltere’dir.

Fabrikalarda çalışan İngiliz işçi grupları tarafından ortaya çıkmış olan Heavy Metal mesaisi biten işçilerin küçük gruplar halinde eve gitmeden önce barlarda toplanarak yaptıkları ağır müziktir. Çoğunluğun ağır sanayi işçisi olmasından dolayı çivili bileklik ve kemerler de bu kültürün ayrılmaz parçaları olmuştur.

1960’larda birkaç grup, Blues ile klasik müziğin ritimlerini çoğaltıp bir araya getirmiş, nihayetinde de yüksek sesli distortion içerek gitar sesini meydana getirmiştir. Ancak bu müzik 60’larda adını çok duyuramamış, 70’lerde ise Black Sabbath’ın ilk albümü ile tanınmıştır. O zaman müziklerinde isyan duygusunu şiddetle müziklerine aktarmakta ve farklı giyinmekteydiler. Ve bu da insanların ilgisini, dikkatini çekmişti.

Rock’dan sonra Hevy Metal Amerika için “çılgınlık” haline gelmiş, dünya geneline yayılmıştır.

Metalci selamı olan ve iyi şans getirdiğine inanılan Horned Hand (Boynuzlu El) şeytan boynuzlarını ilk kullanan İtalyan Ronnie James Dio, bunu büyükannesinden öğrenmiştir. İtalyancada Tanrı anlamına gelen Dio kelimesi, Dio logosu olarak Metalcilerin temsili logosudur. Bu logo 180 derece çevrilerek okunduğu zaman İngilizce “Devil” yani şeytan anlamına gelmektedir.Thrash Metal: 1981 yılında Overkill’in meydana getirdiği parçayla çıkışını yapmış olmasına karşın Metallica damgasını vurmuştur. Punk müzikten esinlenilerek oluşturulmuş, ancak bu tür isyan duygusunu daha sert ve şiddetli bir şekilde ifade etmiştir.

Death Metal: Trash Metal’den sonra Amerika’da ortaya çıkmış olan bu türün ilk temsilcileri olarak Death ve Possesed gruplarını gösterebiliriz.

Doom Metal: Hüzün, yalnızlık, ölüm ve toplumsal yozlaşma üzerine kurulmuş olan Doom Metal Black Sabbath’ın 70’lerde yaptığı dört albümden esinlenilerek meydana getirilmiştir.

Power Metal: Mitolojik ve tarihi olayları konu edinen Power Metal’in öncüsü Helloween grubudur. İlk Power Metal albümü ise Helloween’in Keeper Of The Seven Keys’dır. Power Metal Senfonik Power, Epic Power ve Neo Klasik Power olarak kendi içinde bölünmüştür.

Progressive Metal: Öncüleri olarak Queensryche, Crimson Glory, Fates Warning, Dream Theater’ı gösterebiliriz. Tam olarak 1992 yılında Dream Theater’in İmages and Words albümünden sonra ortaya çıkmış, kısa süre içinde de hızla gelişmiştir. Bu tür Metal türü olmayan müziklere açık olduğundan yenilikçi, özellikli olarak göze çarpar.

Glam Metal: 70’li yıllarda öne çıkmış olan Glam Metal’in diğer metal türlerinden oldukça farklı olduğu söylenir.
Sayfa başına dön
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz