FOTOĞRAF YARIŞMASI ANKETİ AÇILMIŞTIR 1. GRUP 2. GRUP

Paylaş
Aşağa gitmek
avatar
Super Moderator
Super Moderator
Mesaj Sayısı : 260
Tecrübe : 733
Reputation : 13
Kayıt tarihi : 06/08/17
Kullanıcı profilini gör

Rock Hakkında (Büşra)

Bir Perş. Ağus. 17, 2017 2:16 pm
1950 yıllarında ortaya çıkmış olan Rock müzik, sanat müziği ile halk müziği anlayışlarının batı kavramları doğrultusunda pop müziğe taşınmış şeklidir.Rhythm and Blues ve Country olarak tanımlanan Amerikan siyahi müziği Rock müziğin kaynağı olarak gösterilir.

Rock müzik daha çok siyahi insanların dinlediği bir tarz olarak bilinirken, 1950’ li yılların başlarında Alan Freed isimli bir discjokey, sunduğu radyo programında, Diğer geçnlerinde bu müziği severek dinlediğini fark etmiş ve bu müziklere Rock and roll adı vererek programlarında kullanmaya başlamış. İlk dönemde birkaç bölge de dinleniyorken, bir süre sonra bütün dünyaya yayılmıştır.

Rock and Roll ve rockabilly bu akımın ortaya çıkmasında büyük bir rol oynamıştır.

Özellikle Blues’ten etkilenmiş olan Rock müzik, bu türün felsefesi bilinmeden kesinlikle tam olarak öğrenilemez.

Blues zamanında siyahîlerin beyazlardan gördüğü zulümlere öfke ve nefretlerini üstü kapalı bir halde ifade ettikleri müzik türüdür. Ancak bir süre sonra insanlar öfkelerinin üzerine örttükleri perdeyi kaldırarak daha açıklayıcı müzikler geliştirmişlerdir. Daha isyankâr, sitem dolu müzikler ve artık Rock kendisini göstermişti.

Jazz’dan Blues, Blues’dan Rock ve sonra da Rock’tan Metal müzikleri meydana gelmiştir.

Elektrogitar Rock’ın bir numarasıdır. Nedeni ise distordion efektinin karışık, uzun ve cızırtılı tonunun insanın acı ve isyanını en iyi yansıtan şey olduğu düşünülmesidir.


TARİH
1800’lerin başında köle ticareti oldukça yaygındır, ve Avrupalılar, Afrika’ dan topladıkları siyahileri, önce Avrupa’ya oradan da Amerika’ya götürüp satmaktaydı. Ancak Amerika’dan önce Fransa, İspanya ve Portekiz başta olmak üzere Avrupa ülkelerine götürülmüş, bu sayede bu bölgelerdeki kültürden etkilenmişlerdir.

Siyahiler kölelik dönemlerinde çektikleri acı ve sıkıntıyı müzik yoluyla ifade etmeyi seçmişlerdir.

Delta Blues: Siyahilerin Hıristiyanlaşmadan önce yaptıkları birimsiz, notasız ağıt şeklinde söylenen müzik.

Gospel: Kendi kiliselerinde şarkı söyleyerek Tanrıya yakaran siyahi vokal gruplarının söylediği tarz. Delta Blues’in aksine Gospel ölçülüdür. Söylenen şarkılar İncil’den alınma dualardır ve şiir niteliğindedirler. Ancak siyahilerin Gospel’i eğlence müziği olarak da kullanmak istemesiyle Blues ortaya çıkmıştır.

1940’lı yıllarda elektrogitarın gelişmesi ve özgürleşme hareketlerinin çoğalması ile Blues’da yenilenme çalışmalarının sonucunda eğlenceli ve protest bir tarz olan Rock’n Roll meydana gelmiştir.
Rock’n Roll orkestra düzeni olarak Jazz’a benzese de, gitar üzerine kurulmuştur.

Rock’n Roll Amerika tarihinde siyasi olaylardan daha büyük izler taşır. Öyle ki 1950’li yıllarda Amerika Rock’n Roll olarak bilinirdi.

Onun gelmesiyle Klasik müzik tahtından olmuş, tüm elektrik müziklerinin atası olarak kabul edilmiştir.

ALT DALLARI
Hard Rock: 1960’lı yılların başlarına dayanan Hard Rock Pop Rock’tan daha sert Rock türlerini (Punk rock, grunge, alternatif metal…) kapsayan Rock’n Roll türüdür.

Alternative Rock: Rap alt dallarından iki karşıt tür bulunur da Rock’ta bulunmaz mı? Hard Rock karşıtı bir türüdür Rock’ın.

Progressive Rock: Biraz Jazz, biraz folk, biraz klasik müzik ve Progressive Rock.

Punk Rock: Nizama ve getirilerine karşı isyankar bir eleştiri: Punk Rock. Anı yaşa, kalıplaşma eğlen ve neredeyse “yaşasın anarşizm!” Sistemdense, insan arzularına göre yaşamalıdır idealini benimsemişlerdir. İçlerindeki isyan kıyafetlerine de yansımaktadır:

Industrial Rock: Sanayileşmeye karşı, öfkeli ve isyankar bir mesaj: İndustrial Rock…

Pop Rock: Rock ile pop bile birbirine yakın olabilir. Daha yumuşak, daha hafif, daha sade; kısacası Pop Rock!

Senfonik Rock: Klasik müzik ile Rock temaları karışır ve ortaya “Senfonik Rock” müziği çıkar.

ROCK GRUPLARI
The Mody Blues: İngiliz Rock müzik grubu olan The Moody Blues 4 Mayıs 1964 yılında kurulmuştu, ilk albümleri ise 1967 yılında çıkarılan Days of Future Passed albümüydü.
Sizin için bir tane müziği türkçe sözleriyle paylaşmak istiyorum.
The Moody Blues - Melancholy ManTürkçe sözleri bu spoilerin içinde...
Spoiler:
Ben bir melankoli adamıyım, işte ben buyum Tüm dünya beni çevreler, ve ayaklarım yere basar. Ben çok yalnız bir adamım, elimden geleni yaparım Tüm dünya beni şaşkına çeviriyor ve sanırım anlıyorum Büyümeye, beklemeye ve görmeye devam edeceğimizi. Tüm yıldızlar düşerken Denize ve toprağa Ve kızgın sesler rüzgarda devam ederken Bir ışık demeti aklını dolduracak Ve hatırlayacaksın söyleneni Dünyanın görüp geçirdiği tüm iyi adamlarca (söyleneni) Göreceğin bir başka adamdır Senin ve benim gibi görünen Ve her nasılsa henüz o bizim hissettiğimiz gibi hissetmiyor Yaşamı sefaletle geçti, o senin ve benim gibi düşünmüyor Çünkü o senin ve benim görebildiğimizi göremiyor. Tüm yıldızlar düşerken Denize ve toprağa Ve kızgın sesler rüzgarda devam ederken Bir ışık demeti aklını dolduracak Ve hatırlayacaksın söyleneni Dünyanın görüp geçirdiği tüm iyi adamlarca (söyleneni) Göreceğin bir başka adamdır Senin ve benim gibi görünen Ve her nasılsa henüz o bizim hissettiğimiz gibi hissetmiyor Yaşamı sefaletle geçti, o senin ve benim gibi düşünmüyor Çünkü o senin ve benim görebildiğimizi göremiyor. Ben bir melankoli adamıyım, işte ben buyum Tüm dünya beni çevreler, ve ayaklarım yere basar. Ben çok yalnız bir adamım, elimden geleni yaparım Tüm dünya beni şaşkına çeviriyor ve sanırım anlıyorum Büyümeye, beklemeye ve görmeye devam edeceğimizi

Sayfa başına dön
Similar topics
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz