FOTOĞRAF YARIŞMASI ANKETİ AÇILMIŞTIR 1. GRUP 2. GRUP
HOSGELDİNİZ

Paylaş
Aşağa gitmek
Super Moderator
Super Moderator
Mesaj Sayısı : 260
Tecrübe : 733
Reputation : 13
Kayıt tarihi : 06/08/17
Kullanıcı profilini gör

Şehitlik (Efora)

Bir Perş. Ağus. 17, 2017 1:38 pm
Allahın Adıyla
Hayat, verilmiş bize biz farkında değilken.Olmuş,doğmuş ve büyümüşüz.Yaşıyoruz bu fırsatı bizden önce nice gelip geçmiş ve bizden sonrada belki yaşıyacak birçok insan gibi.Ve biliyoruz ki her nefis ölümü tadacaktır.Ve asıl olan hayat başlayacaktır.

Misafiriz aslında,insan misafir olduğu bir evde kendini ne kadar oraya ait hissede bilir ki.O evde hiçbir şey kendisine ait değildir dolayısıyla yer, içer,oturur kalkar belki ama biraz sonra gidecektir bunun için o ev üzerinden planlar yapmaz,kendisininmiş gibi düşünmez ona orada ne kadar ikramda bulunulursa bulunsun insan kendisine ait olan şeyle mutlu olur,rahat eder.Dünyada böyle bir yer bizim için.Başta kendimizi buraya aitmiş gibi hissetmiyoruz ve bize verilenleri de.Bir yer var sahibi olmak istediğimiz,talibi olduğumuz.İsa peygamberin dediği gibi hazineniz nerede ise yüreğiniz oradadır.Bunu böyle hissedip,yaşamak için burada
sahibi olduklarımızı oraya yatırım yapmak için düşünmeliyiz.Böyle olursa inşallah sahibi olduğumuz evlatlarımızı Hz.İbrahim gibi kurban edebiliriz.Malımıza,eşyamıza eşimize bağlılar değil,bizi bu dünyaya bağlayan bağlar olarak düşünebiliriz.Burada bağlarımız olmaz ise Allah için ölmekten.öldürülmekten korkanlar değil gönülden arzulayanlar olabiliriz.Buna yürekten inandığı için Felisiti anne 7 oğlu gözlerinin önünde ayrı ayrı şehit edilirken bu ona zor gelmemiş ve gerçek olana sahip olmak istediği için kendiside bunu hak etmiş.Yada bedirde,uhud’da hendek’de şehit onlar, evladım, eşim,evim,malım,mülküm diye bağlanmış olsaydı nasıl her şeyini geride bırakıp Allah için öldürmeyi ve öldürülmeyi göze alabilir diki.Yahut da asıl ölümün,acının,hiç bitmeyecek bir ızdırabın bu ilk ölümden sonra başlayacağını bilmeselerdi başara bilirlermiydi.
Hiç şüphesiz Allah, müminlerden -karşılığında onlara mutlaka cenneti vermek üzere- canlarını ve mallarını satın almıştır. Onlar Allah yolunda savaşırlar, öldürürler ve öldürülürler; tevrat'ta, incil'de ve kuranda O'nun üzerine gerçek olan bir vaattir. Allah'tan daha çok ahdine vefa gösterecek olan kimdir? Şu halde yaptığınız bu alışverişten dolayı sevinip-müjdeleşiniz. İşte 'büyük kurtuluş ve mutluluk' budur.

Tevbe-111

Rabbimiz ayetinde bir alış verişe benzetmiş,en güzel örnekleri veren odur şüphesiz,zaten bize verdiklerini bizden satın aldığını ve yine karşılığında bize cenneti vaatettiğini söylüyor.İnsan için ne karlı bir alıiveriş.Merhametin sahibi olan Rabbimiz bizi bu alışverişten ahmaklık edip dönenlerden kılmasın inşallah.
Super Moderator
Super Moderator
Mesaj Sayısı : 260
Tecrübe : 733
Reputation : 13
Kayıt tarihi : 06/08/17
Kullanıcı profilini gör

Geri: Şehitlik (Efora)

Bir Perş. Ağus. 17, 2017 1:40 pm
(Gamze)

Allahın adıyla
Yaşıyoruz imtihanlar karşısında, ama nasıl yaşıyoruz.Doğrularla mı dünya aldanışı olan yanlışlarla mı.Biliyoruz doğruyu da, yanlışı da.Tercih ettik Allahın yolunu tercih ettik doğruları umudumuz doğru bir şekilde ölmek,şehit olmak cennete gitmek.
Örneğimiz olan insanlar gibi, Hz.İkrime gibi, Hz. Ömer gibi Felisiti ve Feliçitas annelerimiz gibi,işkence yaptılar dinlerinde dönmeleri için.fakat onlar bir an bile düşünmediler kafir olmayı ve zaten olmadılar da.Şehit oldular bize örnek oldular.
Bizde isteriz bizleri yaratan sonra öldürecek olan Allahın yolunda şehit olarak ölmek.
Kim istemez şehit olmayı,bunu istemek değil başımıza böyle bir şey geldiği zaman yaşamak.

Allah yolunda öldürülenleri sakın 'ölüler' saymayın. Hayır, onlar, Rableri katında diridirler, rızıklanmaktadırlar.

Böyle der Allah ayetinde aklımız ermez buna ölmüyor da nereye gidiyor bilmiyoruz bunları sorgulamaya da gerek yok zaten.
Ölcez bir gün biliyoruz bunu, ama ne zaman nasıl bilmiyoruz.İsteriz sadece şehit olmak ölümümüzün bu şekilde olmasını.
Tercihler yapmak için gelmişiz dünyaya, doğruyu mu yanlışımı.
Zor gözükür belki bu yol.ama zorlukları kadar kolaylıkları da var kardeşliklerimiz var salatlarımız var.
Allahın yolunda ölümü göze alanlar canlarından vazgeçe bilenler gibi oluruz inşallah.
Bu yolda yaşayıp bu yolda şehit olanlardan oluruz umudumuz olan cennete gideriz inşallah.


Sizden biriniz,karınca ısırmasından ne kadar acı duyarsa,şehit olan kimsede ölümden ancak o kadar acı duyar.
İbni Mace
Super Moderator
Super Moderator
Mesaj Sayısı : 260
Tecrübe : 733
Reputation : 13
Kayıt tarihi : 06/08/17
Kullanıcı profilini gör

Geri: Şehitlik (Efora)

Bir Perş. Ağus. 17, 2017 1:40 pm
(Hacer)

Şehitlik.
Yaratılış gayemiz sadece Allahı birleyip Onun öğrettiklerine sarılmak olmalı.
Başına gelen her imtihanlar karşısında dosdoğru davrana bilmeli.
Denenmeden sınanmadan cennete gidemiyeceğimizin bilincinde olan her insan her anını her saniyesini Rabden korkarak ve sakınarak olmalı.
Dikkatli yaşamalı ki iblisin tuzaklarından uzak durmalı. İblisin attığ her vesvesede ona atabilecek bir taşın olmalı, çünkü iblis dosdoğru yolun üzerine tuzaklar kurar kendisi gibi cehenneme gidecek yandaşlar arar.

(Maide suresi 93)
93- İman edenler ve salih amellerde bulunanlar için korkup-sakındıkları, iman ettikleri ve salih amellerde bulundukları, sonra korkup-sakındıkları ve iman ettikleri ve sonra korkup-sakındıkları ve iyilikte bulundukları takdirde dedikleri dolayısıyla bir sorumluluk yoktur. Allah, iyilik yapanları sever.

İnsanın kendisinden başka bir uğraşısı yoktur. kendi ile uğraşması sırf Allahtan korkması ve emirlerini yeine getirmesi sabretmesi.
Rabbi anması sonucu kendine yenilmemesi gerekmektedir.
Kendinden sonraki imtihan oldukları kişilerve onların davranışlarıinanan biri için ne kapılmasına nede kendine yenilmesi Rabbe bağı ile ilintilidir.
Örneğimizdir Prepetua . Milattan sonra ikiyüz yıllarında kuzey afrikada yaşıyordu.
O yıllarda Roma geleneklerine göre imparatora kurban sunma rutuelini yerine getirmemişler.
Perpetua ve arkadaşları onlara işkence yapacaklarını bildikleri halde tercihlerinden hiç bir zaman taviz vermediler.
Allah yolunda şehit oldular, vahşi hayvanlar ve gladyötörler tarafından.

Örneğimizdir Felisiti yedi çocuğu ile şehit oldu yedi çocuğundan sonra öldürülmeyi istemişti.
Çünkü çocuklarına Allahın yolundan ayrılmamalarını hatırlatacaktı.
Yedi çocuğundan sonra oda işkence görerek katledildi.
Örnektir bizlere hz. İkrime ve arkadaşları.
Onlarda Allah yolunda şavaş anında şehit oldular.
Örnektir Zekeriya peygamber.
Örnektir Hz. Ömer.
Müminlerin yolu cennet.
Yoldaşları kardeş.
Tek gayeleri Allah yolunda şehit olmaktır.
Allah bizleride şhitlerden kısın inşallah.
Amin.
Super Moderator
Super Moderator
Mesaj Sayısı : 260
Tecrübe : 733
Reputation : 13
Kayıt tarihi : 06/08/17
Kullanıcı profilini gör

Geri: Şehitlik (Efora)

Bir Perş. Ağus. 17, 2017 1:41 pm
(Özge)

Rabbin yolunda mallarıyla ve canlarıyla, cihat edenlerin karşılığı ne güzeldir.
İnsanın bir canı vardır, kâfirler bu canlarını Rabbin yolunda harcamak yerine kendi istek ve tutkularına boyun bükerek ve Rabbe baş kaldırarak harcarlar, teslimler ise bu ellerinde olan canlarını Rabbin yolunda harcamayı göze alan ve bunun arzusuyla yaşayanlardır.
İnsan ölünceye kadar bu zikirle yaşamazsa Rab ortamları değiştirdiği zaman iş kesin kararlığa geldiği zaman Rabbin yolunda canını vermekte tereddüt eder.
İnsana şehitliği hak ede bilecek bir yaşam gerekir. İnsan hak ettikleriyle varır cennete veya cehenneme, insan nereye isterse ayakları onu oraya sürükler.
Her şeyde olduğu gibi şehitlikte bir hak ediştir.
İnsan Rabbin yolunda şehit olmayı gönülden istemeli sonrada hayatına yansıtmalıdır. hayatına yansıtmak yani yaşantısında Rabbin razı olacağı işler yapmak Allahın ve resullerinin izinden gitmektir.
İnsan saten gönülden isterse Rabbi ona yollarını açar, bir imtihan geldiği zaman canını Allahın yolunda vermekte zorlanmaz. İnsanın kaderi doğuş ve ölümdür bunun içinde tercihleridir ve yaşantısıdır. Allah insanı yaratıyor ve yalnızca Rabbin yolunda canımızı vermemizi istiyor. tercihlerimiz noktasında yaşıyor ve ölüyoruz. bir canımız var, Rabbin bizlere bahşettiği, önemli olan bu canı nasıl ve kimler için veriyoruz.
Allah ayetlerinde söylediği gibi.


22 / HAC SURESİ

Rahman ve Rahim Olan Allahın Adıyla58- Allah yolunda hicret edip öldürülen veya ölenlere gelince muhakkak Allah, onları güzel bir rızıkla rızıklandıracaktır. Muhakkak Allah rızık verenlerin en hayırlısıdır.


2 / BAKARA SURESİ

Rahman ve Rahim Olan Allahın Adıyla154- Ve sakın Allah yolunda öldürülenlere 'ölüler' demeyin; hayır onlar diridirler. Fakat siz bunun şuurunda değilsiniz.

Hiç birimiz ölümsüz değiliz her nefis ölümü tadıcıdır diyor ya Rab ayetlerin de, misafiriz bu hayatta bu dün ya bir imtihan ve sınanma yeridir asıl hayatımızdıe ebedi olan. insan imtihan dünyasında kazandıkları veya kaybettikleriyle asıl hayata açar gözlerini.
İnsan dikkatli olmalı çünkü bu hayat basit ve asla boş değil, bir hesabımız Rabbe vereceğimiz, bir kitabımız var bizi ya gerçek mutluluğa ya da acı azabı hak ettirecek olan. İnsan cenneti aklına getirince sevinip mutlu oluyor, umut ediyor Rabbin kendisini bağışlıyacağandan ama birde cehennemi aklına getirince san ki, orayı hak etmiş gibi öylesine korkuyor ki, gitmemek için uğraşıyor, çabalıyor, korkup-sakınıyor. Dikkate alıyor hayatını boş bir hevese kapılmaktan korkuyor.
Rabbim sen beni ve sana teslim olmuş kardeşlerime şehitliği nasip et.
Ebedi olan gerçek mutlulukta da bizleri kardeş kıl.

Amin
Super Moderator
Super Moderator
Mesaj Sayısı : 260
Tecrübe : 733
Reputation : 13
Kayıt tarihi : 06/08/17
Kullanıcı profilini gör

Geri: Şehitlik (Efora)

Bir Perş. Ağus. 17, 2017 1:41 pm
(Asiye)

Ey insan Rabbin için şehit olmaya çaba göster.
Teslimlerin olduğu bir savaştan eksik olma.Canından olacağını bilsende gitmelisin,cennete giden yolda sabit kalmak için.
Müminlerden ayrılmamalısın,onlarla başladığın yolu tamamlamalısın.


Nisa suresi 4/69
69- Kim Allaha ve rasule itaat ederse, işte onlar Allahın kendilerine nimet verdiği peygamberler, doğrular (ve doğrulayanlar), şehitler ve salihlerle beraberdir. Ne iyi arkadaştır onlar?

Rabbin istemediği şeyleri yaparken bile ölseler,onlara şehit diyen müslümanlar,onlar cehennem ateşinin odunlarıdır.
Ellerine musaf alırlar ama anlamadan,Rabbi zikretmeden okurlar.Bir savaş çıksa kendi çıkarlarını düşünürler,kardeşim dedikleriyle birlikte olmazlar,savaşa gidenler Rablerinin yolundan sapmamak için savaşmazlarsa ölünce yalnızca cehennem ateşlerinin odunları halinde ölmüş olurlar.
Müminler sakınır,kendi çıkarlarını düşünmekten,cehennem ateşine giden yola sapmaktan,sakınır imtihanlara karşı direnmeyip isyan etmekten.
Hz Hamza rabbin yolunda savaşırken şehit oldu,perpetua ve felicitas,felisiti rableri yolunda şehit oldular.Üç arkadaş,üç kardeş en ağır yaralı oldukları halde suyu paylaştılar içemeden şehit oldular cennette içecekler.İşte bunlar her zaman bizim övdüğümüz şehitler,eğer biz onları örnek almadan yaşarsak,onlardan olamayız.İnşallah her zaman rabbin yolunda şehit olmak için çaba gösterenlerden oluruz.
Super Moderator
Super Moderator
Mesaj Sayısı : 260
Tecrübe : 733
Reputation : 13
Kayıt tarihi : 06/08/17
Kullanıcı profilini gör

Geri: Şehitlik (Efora)

Bir Perş. Ağus. 17, 2017 1:42 pm
(Ümmühan)

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.
Yeremya 4:4 Ey sizler! Kendinizi Rabbe adayın, bunu engelleyen her şeyi yüreğinizde uzaklaştırın.
İnsan kendini Rabbe adadığın da Rabbin razı olacağı bir yaşam sürmek, zor gelmez ona.
İmtihanları karşısında denendiğini ve Rabbin dilemesi üzerine sınandığını bilir.
Yükümün hafiflemesini değil omuzlarımın güçlenmesini istiyorum, diyen hz.Ömer gibi.
Örneklerimizi rahatına düşkün olarak anmıyoruz. Şehitler resuller teslimler cennetin varisi olmayı hak eden müminleri kızgın savaşta, çölde,arenalarda, susuzlukta ve açlıkta imtihanlarını kazanmak için çalışan ve bunu başarmış olan cenneti kazanmışlar olarak anıyoruz.
Kolay değil, şehadeti tatmayı hak edebilmek.
İmtihanlarımız sonucunda bizi iki neticeden birine ulaştıracaktır. Kardeşinden tebessümünü esirgeyen biri susuz kaldığında hz. İkrime'yi ve arkadaşlarını hatırlayamayacaktır. Zor gelecektir ona önce kardeşim içsin diye suyu kardeşine sunmak.
Rabbi için kıyama kalkmayı erteleyen ihtiyaç duymayan birine zor gelecektir, Rabbi için canını vermek. Hz. Zekeriya 'yı, hz. Yahya'yı, kırk şehitleri, hz. Feliçitasları Perpetuaları, hz. Sümeyyeleri iyi tanıdığı halde imtihanı karşısında, canını Rabbi için feda etmek çok güç gelir.
Şehitlerle örneklerimizle beraber olmayı hak etmek için her anımızda Rabbe kendimizi sunmalıyız. İmtihanlarımız karşısında feda ettiklerimizle yol alırız. Canımız, evimiz, yemeğimiz, isteklerimiz fark etmez. Göz açıp kapayana dek son bulacak olan yaşamımızda vazgeçemeyeceğiz feda edemeyeceğiz hiç bir şey yoktur. Derdimiz Rabimize adadığımız bu canı yine Rabbimiz için verebilmek olunca.
Sayfa başına dön
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz