FOTOĞRAF YARIŞMASI ANKETİ AÇILMIŞTIR 1. GRUP 2. GRUP
HOSGELDİNİZ

Paylaş
Aşağa gitmek
Super Moderator
Super Moderator
Mesaj Sayısı : 260
Tecrübe : 733
Reputation : 13
Kayıt tarihi : 06/08/17
Kullanıcı profilini gör

İtaat (Efora)

Bir Perş. Ağus. 17, 2017 1:33 pm
285- Elçi, kendisine Rabbin'den indirilene iman etti, müminler de. Tümü, Allah'a, meleklerine, Kitaplarına ve elçilerine inandı. 'O'nun elçileri arasında hiç birini (diğerinden) ayırt etmeyiz. İşittik ve itaat ettik. Rabbimiz bağışlamanı (dileriz). Varış ancak Sana'dır' dediler

Bakara Suresi


Allah’ın Adıyla
İman ve itaat ilişkisi, nasıl bir ilişki bu, doğruya, gerçeğe, asıl olana iman etmek, ahirete iman etmek, karşılaşacağımız tek gerçek sonucun bu olduğuna, beklentilerimizin sadece orada karşılık bulacağına gerçekten inanmak. Rabbe iman etmek, adil olan, her şeyin karşılığını verecek olanın o olduğuna, vazgeçişlerimizi, fedakarlıklarımızı gören olduğuna inanmak, gerçekten inanan insan içinde itaat gönülden yapılan bir durum olacaktır.
O zaman elçiye itaat zor gelmeyecektir. İmanında sapma olmamış bir insana. Yüreği asıl hedeften sapmış, gönlü dünyaya kaymışsa itaat elbet mümkün olmayacaktır. Huneynde yaşanan bir hadise ibretlik, müşriklere yapılan savaş bitmiş çok sayıda ganimet ele geçirilmişti. Rasul bir şeyleri göz önünde bulundurarak bir taksimde bulundu. Kimine ganimetten yüz deve kimine iki veya üç deve gibi, Ensara bu taksimden bir şey vermiyor.
Ve ensardan bazıları bu durumdan dolayı yüreğinde bir şeyler yaşıyor. Neden yaşıyor bunu bu insanlar, Allah için bir savaşa katılmış, Allah için ölmeyi, şehit olmayı göze almış ve öylede olmuş. Rasulün yanında yer almışlar, doğrularla saf tutmuşlar yani böylesi kazanımlar elde etmişler ama bir yerlerde, birilerinde bir sıkıntı olmuş, ne olmuş olabilir ki Rasül’ün verdiğine itaat etmekte bir zorluk yaşamışlar. İman ve itaat demiştik, neye iman etmiştik mala, mülke mi! Şan ve şöhrete mi veya makam, mevkiyemi, evladımıza veya eşimize mi.
Öyle bir imtihan ki, işte yürek her an kayabilir. Yürekte başka şeyler yer etmişse, tabi ki gönülden bit itaat de mümkün olmayacaktır. Sorgu başlayacaktır, şüphe girecektir işin içine kıyaslar niye onun çok benim az gibi. Yada niye ben gibi. Vazgeçememişsek dünyadan, planlarımız, hedeflerimiz, yarınlara dair beklentilerimiz varsa nasıl Hz. İsmail’in ettiği gibi itaat edeceğiz, boyun eğeceğiz nasıl razı olacağız ölmemek üzere yaratılmadık bilyoruz bunu.
Ne zamanını, ne yerini nede nasıllığını sorgulayalım. Ancak yüreğinde böyle bir iman varsa itaat edebilirsin Hz. İbrahime. Veya Felisitiler, Perpetua anneler gibi yalnızca Rabbe boyun eğdiğin için itaat etmezsin zalimlere, zorbalara, kendini ilah zannedenlere.
İtaat insanın kendisi ile ilgilidir. Yüreğiyle, yoksa doğruda ve doğrularda şüphe yoktur. İmanında şüpheler ya da sapmışlıklar varsa orada şüphesiz gönülden bir itaat beklenmeyecektir. Zamanında yapılan salatlara amin demişsen artık imtihan anında beklenen itaattir, salat değil Okçular meselesinde olduğu gibi yapılan salata amin demişlerdi artık alınan karara uymak gerekirdi. Ama gönülden bir itaat için imtihana hazır olmak gerekirdi. Bunun için imansız itaat, itaatsiz bir iman düşünülemez.
Tesbihi kopardığın an birini ayakta tutmayı başaramaz insan hep bunu gösteriyor, bu örneklikler. Hedefte bir şaşma olmaz ise doğru zamanda doğru tavrı gösterebiliriz.

52- Göklerde ve yerde ne varsa O'nundur, itaat-kulluk da sürekli olarak O'nundur. Böyleyken Allah'tan başkasından mı korkup-sakınıyorsunuz? (Nahl Suresi)

51- Aralarında hükmetmesi için, Allaha ve elçisine çağrıldıkları zaman mü'min olanların sözü: 'İşittik ve itaat ettik' demeleridir. İşte felaha kavuşanlar bunlardır.
52- Kim Allaha ve Resûlü’ne itaat ederse ve Allah'tan korkup O'ndan sakınırsa, işte 'kurtuluşa ve mutluluğa' erenler bunlardır.( Nur Suresi)
Super Moderator
Super Moderator
Mesaj Sayısı : 260
Tecrübe : 733
Reputation : 13
Kayıt tarihi : 06/08/17
Kullanıcı profilini gör

Geri: İtaat (Efora)

Bir Perş. Ağus. 17, 2017 1:34 pm
(Gamze)

66- Yüzlerinin ateşte evrilip çevrileceği gün, derler ki: 'Eyvahlar bize, keşke Allah'a itaat etseydik ve Resûl’e itaat etseydik.'
Ahsab suresi
Allahın Adıyla
O gün geldiğinde ve o acıyı hissettiklerinde anlarlar.Pişman olurlar keşke Allaha itaat etseydik derler ama artık geçtir her şey için dünyaya yeniden dönüp Allaha itaat etmek isterler.Ama onlar dünyaya yeniden döndüklerin dede aynı şekilde devam ederler aynı azgınlık,aynı inanç ve aynı hak ediş yani hiçbir şey değişmez zaten herkesin sadece bir fırsatı var bunu en iyi şekilde değerlendirmeliyiz.Ama müminler Allaha Resulüne anneye babaya büyüklerimize yani kardeşimiz dediğimiz herkese itaat etmeliyiz tabikide doğru şeylerde.


Ankebut Suresi

8- Biz insana, anne ve babasına (karşı) güzelliği tavsiye ettik. Eğer onlar, hakkında bilgin olmayan şeyle bana ortak koşman için sana karşı çaba harcayacak olurlarsa, bu durumda, onlara itaat etme. Dönüşünüz banadır. Artık yaptıklarınızı size haber vereceğim.


Ayette de dediği gibi doğru şeylerde itaat ederiz.Ama kötülük istiyorlarsa Allaha ortak koşacak bir şey istiyorlarsa.Onlara itaat etmeyiz ve onlarıda uyarmaya çalışırız.Yaptığın kötülüğün karşılığını alacaksın çünkü o zaman diyemessinki annem ve babam dedi diye.Çünkü bu kötülüğü sana onlar demiş olsa bile sende onlara uydun.
Allahın yolunda yaşıyan doğru şeylerde itaat etmemizi isteyen kişilere itaat ederiz.
Allaha Resulüne itaat edince cenneti garantilemiş olmuyorsun ama doğru yolda gittiğini biliyorsun zaten hayattayken cenneti hiçbir zaman garantileyemezsin.Ama her zaman daha çoğu için çabalarsın.İnşallah cenneti hak edenlerden oluruz.
Ve itaat ettiğimiz kişiler hep Allahın yolunda yaşayan kişiler olur.
Ve inşallah bize itaat eden kişilerde.
Super Moderator
Super Moderator
Mesaj Sayısı : 260
Tecrübe : 733
Reputation : 13
Kayıt tarihi : 06/08/17
Kullanıcı profilini gör

Geri: İtaat (Efora)

Bir Perş. Ağus. 17, 2017 1:34 pm
(Hacer)

İtaat.
İnsan yaratılış gereği boyun eymekte.
Kimi insan basit bir taşa tapmaktai kimi insanda
kendisi gibi bir insana boyun eymekte.
Teslimler bir binanın tuğlaları gibidirler.
Birbirlerine itaat ederler .
Çünkü bilirlerki birbirlerine olan itaatleri Allaha olan itaatleridir.
Farkların rağmen birbirleri ile hep uyum içindedirler.

(saff suresi)
4- Muhakkak Allah, kendi yolunda, sanki birbirlerine kenetlenmiş
bir bina gibi saf bağlayarak çarpışanları sever.

İtaat etmeliyiz Allaha emirlerine boyum eymeliyiz.
Yerine getirmeliyiz onun istedikleri işleri.
Sakınmalıyız haram kıldığı şeylerden.
Allah insanları selam yuduna çağırır.
Yarattığı insanalrın dosdoğru yolundan ayrılmasına
razı olmaz.
Buna rağmen insan Allaha itaat edeceği yerine iblisin
vesveselerine kapılarak yönünü belirler.
Doğru bildiklerine ihanet eder .
Kötü şeyler güzel gelmeye başlar.
Allah böyle insanlar için cehennem ateşini vaad ediyor.
Oysa teslim olan Allaha itaat eder çünkü cehennem ateşinden korkar.
Rasülleri hiö birbirinde ayırt etmez. Her bir rasüleitaat eder.
Teslim olan anne ve babasına itaat eder.
Teslim olan tüm teslim kardeşlerine itaat eder.
Ve hiçmir zaman doğru bildiği yoldan ayrılmaz.

Bu çabamız ve gayretlerimiz som nefesimize kadar bir
uyum içinde olur inşallah.
amin.
Super Moderator
Super Moderator
Mesaj Sayısı : 260
Tecrübe : 733
Reputation : 13
Kayıt tarihi : 06/08/17
Kullanıcı profilini gör

Geri: İtaat (Efora)

Bir Perş. Ağus. 17, 2017 1:35 pm
(Henna)

Rahman Ve Rahim Olan Allahın Adı İle Başlarım
İtaat etmeliyiz Rabbimize,kulluk etmeliyiz,İtaat etmeliyiz annemize,babamıza.Yaratılışımız gereği her birimiz itaat etmekteyiz kimi insan kendi gibi bir insana,kimi insan kendi kadar bile değeri olmayan kendi ellerinin yapmış olduğu putlara,biz ise başta Rabbimiz olmak üzere Bizimle birlikte Allaha kulluk eden bütün hayatını Rabbe adamış insanlara itaat etmeliyiz.Allah her insana kime neden itaat etmesi gerektiğini öğretmiştir.İnsanlar neden Allahın öğrettiklerini bile bile kötülük yaparlar ki.Onları cennet yolundan kim alıkoyabilir,hangi varlığa itaat edip Rabbin ayetlerini görmezden gelir ki.sonunu bile bile kötülük ne korkunç bir şey.Bizim yapacağımız şey ise her yapacağımız işte bu işten Allah razı olurmu diye kendimize sormaktır.Örneğimizdir Hz. Meryem mabette onu sevmeyen insanlara bile yardım edip,onların hizmetkarı oldu üstelik ordaki insanlar onunla alay ediyor,onu hor görüyorlardı.buna rağmen pes etmedi,direndi ve o büyük ödülünü (cenneti) kazananlardan oldu.Ve bundan hiç pişman olmadı.Bizde Hz. Meryem gibi olalım inş. insanlara kendimiz için itaat edelim.Biz Allahın hizmetkarıyız,onun buyruklarını yerine getirmeliyiz.Deneniyoruz her birimiz yaşantımızla,sergilediğimiz tavırlarımızla.İtaat ettiğimiz şeylerle ve itaat etmediğimiz şeylerle.Allaha isyan eden,Onun emirlerine uymayan,ve bize onun dinini kötüleyerek anlatıpda bizi o kendi gibi olanların dinine çağıranlara itaat edilmeyeceğini bildiğimiz gibi başta çok esirgeyen,elimizdeki canı bize veren ve o canı yine alıp bizi tekrar diriltecek olan Allaha iman edip itaat edilmesi gerektiğinide bilmekteyiz,bütün insanlar bunları biliyuor aslında.Ama nankörler Allahın onlara öğrettiklerinin yerini saçma sapan kötülüklerle doldurmuş ve Allahın öğrettiklerine,uyarılarına yer bırakmamışlardır akıllarında.Rabbim bizleri yalnızca Senin doğrularına itaat edenlerden kıl.Amin…
Super Moderator
Super Moderator
Mesaj Sayısı : 260
Tecrübe : 733
Reputation : 13
Kayıt tarihi : 06/08/17
Kullanıcı profilini gör

Geri: İtaat (Efora)

Bir Perş. Ağus. 17, 2017 1:35 pm
(Ümmühan)

Allahın Adıyla
Boyun eğer her insan Rabbe.Secde eder tüm canlılar Allaha bunun farkındalıklarıyla,farkındasızlıklarıyla,isteksizlikleriyle Rabbin yaratışı budur.Her günün sonunda bir örtü kılınan gecede uyumak,gün doğduğunda geçim vakti kılınan gündüzde yeni bir diriltilişle uyanamak ve sabahın besmelesi ile güne başlamaktaki öğüt gibi.Rabbin buyrukları,emirleri,muhkemleri bellidir.Rabbin buyruklarına uymak,emirlerine itaat etmek ve muhkemlerine göre yaşamak insanın tercihidir.Rabbin rehber kıldığı ayetlerde bahsedilen taraflarıylka kızıl denizde Hz.Musa'ya,tufanda Nuh'a,kıtlık zamanında Yusuf'a itaat etmeyenlerin
sonunun nasılda yıkımla bittiğini anıyoruz.Rabbin buyruklarına,emirlerine ve öğütlerine itaat etmeyenlerin sonunu.
Özd.10:8 Bilge kişi buyrukları kabul eder,ahmaklarsa yıkıma uğrar.
Bilge kişi buyruklara,emirlere itaat eder,yaşamını Rabbin yasasına göre sürdürür.İtaat ederiz,Rabbin emirlerine,doğrularıhatırlatıcı ve yol gösterici olarak gönderdiğielçilere,Ayetlere,Rabbin muhkemleri doğrultusunda yaşayan teslimlere,SalatlarımızıRabbin muhkemlerini doğrultusunda yaşayan teslimlere salatlarımızı Rabbin muhkemlerine göre gerçekleştiririz.
yaşamamızıda salatlarımızla itaat ederiz salata değer veririz emin dediklerimize .
Öğrendiklrimiz ile yol alırız. Allah dosdoğru salat etmemizi emerdiyor.
Salatlarımız değerli, Rab bu nimeti teslimiyetin hakkını vermeyenlerin elinen alıyor.
Salat ediyoruz, ancak salatlarımızı ne kadar hayatımıza geçiriyoruz?
Salata ne kadar değer verip itaat ediyoruz?
Emeklerimiz, gayretlerimiz, kıyamlarımız hayatımızda salatlarımızla yol almaktır. salata ne kadar değer verirsek itaat edersek , o kadar bizimle olacaktır.

68 / KALEM SURESİ
Rahman ve Rahim Olan Allahın Adıyla

8- Şu halde yalanlayanlara itaat etme


buyun eğmeyiz, sınır tanımazlara itaat etmeyiz tağuta. yasaları, yaşamları onları sonsuz azaba sürüklüyor.
onlara itaat edenleride ardınca hesap günüüne, ahireti bildikleri halde, dünyayı tercih ediyor, günün bir kısmı kadar kaldık diyecekleri yerde, diledikleri gibi yaşamak istiyorlar.
Rabbin emirlerine itaat etmek için onlara itaat etmez boyun eğmeyiz
.Rabbin razı olacağı bir yaşam sürmek için. cennetin kazananlardan olmak için.
Super Moderator
Super Moderator
Mesaj Sayısı : 260
Tecrübe : 733
Reputation : 13
Kayıt tarihi : 06/08/17
Kullanıcı profilini gör

Geri: İtaat (Efora)

Bir Perş. Ağus. 17, 2017 1:35 pm
(Özge)

Her insanın tercihleri noktasında itaat ettiği şeyler vardır.
Her birimiz Allahın ol demesiyle yaşıyor onun hükmü altında doğuyor büyüyor ve ölüyoruz. Acıkıyor susuyor ve imtihan oluyoruz.
Bunların hepsine bütün insanlar olarak boyun büküp itaat ediyoruz.
İnsan o kadar aciz okar aciz o kadar çaresiz ki, acıktığı zaman yemek yemeye muhtaçtır. Susadığı zaman su içmeye muhtaçtır. Mevsimler değişip kış geldiği zaman ısınmaya yaz geldiği zaman ise serinlemeye muhtaçtır. İnsan ya bu nimetleri göz ardı edip baş kaldıracak yada bu nimetlerin sahibi olan Rabbine itaat edecek.
Bunları kabininde bizim birde teslimlere olan itaatimiz vardır.bir kardeşimiz bizi bir konuda uyarıyorsa, itaat edip doğrulmaktır çabamız ve gayretimiz. Teslimleri çiğneyen bir insan Rabbe itaat edemez, Rabbe itaat eden de teslimleri çiğneyemez.
Sen bir konuda salat edersin ve bir karar alınır, geriye sana kalan itaat edip tevekkül etmektir.
Dünya hayatında imtihanlarımız vardır, isteklerimiz ve tercihlerimiz kimlere itaat edip etmeme noktasında kararlarımız.
Örneğimizdir Hz. İbrahim Rabbi ona çocuğunu kurban et dediği zaman Rabbine itaat edip çocuğunu kurban etmeye hazırdı gönülden itaatkardı Rabbine karşı, önce yüreğinde itaat etti sonra yaşantısına yansıttı yüreğindekileri.
Örneğimizdir Hz. Yahya anne babasına itaatiğle.


19 / MERYEM SURESİ

Rahman ve Rahim Olan Allahın Adıyla12- 'Ey Yahya, Kitabı kuvvetle tut.' Daha çocuk iken ona hikmet verdik.
13- Katımızdan ona bir sevgi duyarlılığı ve temizlik (de verdik). O, çok takva sahibi biriydi.
14- Ana ve babasına itaatkardı ve isyan eden bir zorba değildi.
15- Ona selam olsun; doğduğu gün, öleceği gün ve diri olarak yeniden-kaldırılacağı gün de.Allah insanlara iki tercih sunuyor insan tercih ediyor, ya şeytana itaat edip cehennemi hak ediyor, yada Allaha ve elçilerine itaat edip cenneti hak ediyor.
Biz teslimler Allahın elçilerini önderimiz bildik, Rabbimizin buyruklarına itaat edip cenneti ümit edenleriz inşallah.
Örneğimizdir rasuller Allaha itaat edip cenneti kazananlar.
Rabbim bizleride cenneti hak edecek bir yaşam sürmemizi nasip etsin.

Amin
Super Moderator
Super Moderator
Mesaj Sayısı : 260
Tecrübe : 733
Reputation : 13
Kayıt tarihi : 06/08/17
Kullanıcı profilini gör

Geri: İtaat (Efora)

Bir Perş. Ağus. 17, 2017 1:36 pm
(Asiye)

Rabbin cenneti vardır, ama cehennemide vardır.
Eğer istiyorsan altından ırmaklar akan cenneti,bilirsin ne yapman gerek.İtaat,iman,secde,daha çok şey.
Rabbin verdiği ama sana çok zor gelen bir imtihan,senin Rabbine yinede isyan değil,itaat etmen gerekir.


89 / FECR SURESİ
Rahman ve Rahim Olan Allahın Adıyla

15- Fakat insan; ne zaman Rabbi kendisini bir denemeden geçirse, ona bir keremde bulunsa, nimetler verse: 'Rabbim bana ikram etti' der.
16- Ama ne zaman onu deneyerek, rızkını kıssa, hemen: 'Rabbim bana ihanet etti' der.


Kafir insanlar sadece kendilerine saygı duyulsun,herkes ona itaat etsin ister.Ama müminler en başta Rabbe itaat eder,teslimlere,anneye babaya.
Hani Allah kuran mushafındada der ya anneye babaya öf bile demeyin,bana itaat edin der.
Zaten bizimde her anımızda çabamızdır doğru olan herşeye itaatkar olmak.
İtaat seni doğrulaştırır,itaat seni Rabbe yöneltir.
Rab yolunda canlarını verenler değilmiydi,Rabbe itaat eden ,Rabbin doğrularına saygı duyan,şeytanı taşlayan.
Bizlerde bunlarla hakedeceğiz.Rabbine itaat,mümine itaat,anneye babaya itaat.
Teslimlerin yaşamıdır her zaman itaat.Kafilerin yaşamıdır ,her zaman isyan.
Korkarım saygısız olmaktan,korkarım lüzumsuz konuşmaktan,korkarım saygısız olmaktan,korkarım gerçekleştiremeyeceğim sözler vermekten.
Her insan cennete gitmeyi,kafir olanlarda.Ama çabalamazlar,bunu yine sadece istek olarak söylerler.
Hayatlarına yansıtmazlar.Rabbin yarattığı birçok şeyi yalan sayarlar,Rabbe isyan ederler,namazlarını dalga haline getirirler.Sadece kendi çıkarlarını düşünürler.Anneye babaya saygısızlaşırlar ve hala cennete gideceklerini düşünürler.
İnşallah Allah'a müminlere itaat edenlerden oluruz.
Amin...
Sayfa başına dön
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz