FOTOĞRAF YARIŞMASI ANKETİ AÇILMIŞTIR 1. GRUP 2. GRUP
HOSGELDİNİZ

Paylaş
Aşağa gitmek
Super Moderator
Super Moderator
Mesaj Sayısı : 260
Tecrübe : 733
Reputation : 13
Kayıt tarihi : 06/08/17
Kullanıcı profilini gör

İstek ve Tercihlerimiz (Efora)

Bir Perş. Ağus. 17, 2017 1:20 pm
Biz ona yolu gösterdik;ya şükredici olur ya da nankör (kafir)
İnsan suresi 3

Biz ona iki yol-iki amaç’ gösterdik.
Beled 10

İnsan tercihleri doğrultusunda yaşar. Tercih edebileceği de iki farklı yol vardır. Biri sarp,zorlu,çetin,bir yol ama sabrede bilenler bu yolun sonunun cennete gideceğinin farkında olanlar ancak bu yolu tercih edebilir.Diğeri kolay gibi görünebilir sabır,mücadele intihan olmayı istemeyen,yakın olanı tercih eden insan için.Fakat bu yolun sonu asıl zor olan odur.Aslında yol çok uzun değildir ama insan pek aceleci ve nankördür.
İnsanı yaratmıştır Allah ama onu başıboş da bırakmamıştır. İstese istemese de bir seçim yapmak zorundadır. Böyleyken düşünmeden, ölçmeden tartmadan bir hayat yaşayamayız. Neyi neden istediğimizin farkında olmayız. Bu istekler ve tercih ettiklerimiz bizi cennete yada cehenneme götürecek çünkü. İlk insan olan Hz Ademi şeytan aldatmak istemiş ve Hz Adem orda bir tercih yapmıştır. Bizim için imtihan olan bir çok şey onun için imtihan olarak yoktu Ama o ne istedi, ölümsüz olmak veya meleklerden olmak,daha fazlası insanın imtihanıdır bu. Aldananlardan oldu fakat Rabbi onun tövbesini kabul etti. Ya etmez ise? Allah muhafaza. İsteklerimiz doğru veya yanlış tercihler yapmamızı belirleyecektir. Onun için ne istediğimize çok dikkat etmeliyiz yada Hz İbrahim putlara tapmak veya tagutlara kul olmaktansa ateşe atılmayı tercih etmişti. Allah’a imanı olmayan insan için akıl almaz bir tercih belki ama sonsuz olan azaptansa bir kere yanmayı göze almış böyle bir tercihte bulunmuştu. Allah onda razı olsun. Böyle örneklerimiz varken bizde isteklerimizin ve tercihlerimizin devamlı denetçisi olmak derdindeyiz. İnsan dünyaya meyletmeye hazırdır. Rabbi zikretmez, ahret gibi bir hesabımız olmaz ise bunların peşinden koşmaya müsaittir.

Sen de sabah akşam O'nun rızasını isteyerek Rablerine dua edenlerle birlikte sabret. Dünya hayatının süsünü isteyerek gözlerini onlardan kaydırma. Kalbini bizi zikretmekten gaflete düşürdüğümüz, kendi 'istek ve tutkularına ' uyan ve işinde aşırılığa gidene itaat etme.
Kehf suresi 28

Rab bin rızasını istemek,gerçekten bunu isteyen insanın çabası da buna göre olacaktır.Dünya hayatının süsü diye bahsediyor Rabbimiz ayetinde süs yani gerçek değil,gelip geçici olan mallar, evlatlar, eşler. Rabbin rızasını kazanmak isteyen için bunlar asıl dertler olmayacaktır.Onu zikretmekten uzak olan insan içinse kendi istek ve tutkuları diye bahsediyor Rab'bim bunları tercih edecektir,malım,benim evladım, benim eşim,benim annem,veya babam bunların esiri ve kulu olacaktır. Bunun için Rabbimizin gösterdiği bu ki yolda doğru yolu tercih edip şükredici olanlardan olmayız inşallah cenneti hak edebilmek için.
Super Moderator
Super Moderator
Mesaj Sayısı : 260
Tecrübe : 733
Reputation : 13
Kayıt tarihi : 06/08/17
Kullanıcı profilini gör

Geri: İstek ve Tercihlerimiz (Efora)

Bir Perş. Ağus. 17, 2017 1:21 pm
(Özge)

İSTEK VE TERCİHLERİMİZ

Allah her insana tercih hakkı sunuyor. Cennet ve cehennem, insan tercih eder her iki sinide ya, kendi istek ve tutkuları öne gelen cehennem yolunu yâda başı zorlu sonu ise kolay olan cennet yolunu tercih eder.
Biz teslimler başı zorlu sonu ise kolay olan cennet yolunun yolcularıyız. Rabbim bizleri oraya kabul etsin inşallah.
İnsanın çok isteği vardır, mümin sakınmalı istek ve tutkularından, eğer ki, sakınmazsak isteklerimizin sonunu göremez bir hale geliriz.
Sakınmalıyız birçok şeyde olduğu gibi isteklerimizden de sakınmalıyız. Rab diyor ya korkup sakınanlar felah bulanlardır.
Rab sallıyor eleği, yapıyor her kez tercihini, sunuyor hayatına yansıtıyor salatına, giden gidiyor kalan kalıyor, yokla yüreğini tercih orada başlıyor.

Özdeyişler.4: 27 Sapma sağa sola, Ayağını kötülükten uzak tut.


Hazırla kendini hesap gününe çünkü yaptığın tercihin karşılığını orada alacaksın.
Çalış çabala, Rabbin için yorulmaya devam et.

39- Muhakkak insana kendi emeğinden başkası yoktur.
NECM SURESİ

Güzel yapalım tercihimizi çünkü karşılığı ebedi. Allah vermiş her insana tercih hakkı, inşallah bunu güzel değerlendirenlerden oluruz.
Ben birçok şey isterim, evim olsun, arabam olsun ve daha çok kıyafetim olsun isterimde isterim, ama bir yanıyla da körelmekten korkarım, Allah korusun.
Örneklerimizdir müminler tercihini Allah yolunda yapanlar. İnşallah bizde onların izinden gidip cenneti hak edenlerden oluruz…
Super Moderator
Super Moderator
Mesaj Sayısı : 260
Tecrübe : 733
Reputation : 13
Kayıt tarihi : 06/08/17
Kullanıcı profilini gör

Geri: İstek ve Tercihlerimiz (Efora)

Bir Perş. Ağus. 17, 2017 1:21 pm
(Ümmühan)

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla
Tercihimiz değildir hangi anne babanın çocuğu olacağımız.Tercihimiz yaşantımızdır bu güne dek yaşamış olduğumuz ömrümüz ve hesabını vereceğimiz bu anımızdır.
İnsan birey olduğunda, kendisi seçimini yapar. İki amaçtan birini tercih eder iki yoldan birini seçer.
İsa peygamberin de dediği gibi 'çarmığını yüklenen gelsin'. Yani bu yol zor lakin ümit etmek bakımından en güzelidir, sonu cennettir, ödülü esenliktir.
İşte bu da bir tercihtir.
Diğeri ise ümit ettirmez, huzur getirmez hiç bir şeye sahip değilken dünya da, ne getireceğini bilmediğin için günün, yarın son bulacağını bildiğin için ömrünün. Böyle bir tercihe sahipken isteklerini gerçekleştirmek olur amacın zira zaten başka süsü yoktur oyalanacak şeyi çoktur.
İbrahim suresi -3 Onlar dünya hayatını ahirete tercih ederler, Allah'ın yolundan alıkoyarlar ve onu çarpıtmak isterler. İşte onlar uzak bir sapıklık içindedirler.
İsteğine göre yaşamak inandığın gibi yaşamaktır aslında. Cehenneme gitmek isteyen var mı diye sorulsa kim sonsuz azabı tatmak isteyen benim der ki. Anca bunu dilleriyle söyleyemeyen bu azabı hiçe sayarak yaşayan bir sürü insan var.
İsteklerini elde etmek için çaba harcar zamanlarını tüketirler.
Tağuta boyun eğer, getireceği menfaatlerden yararlanırlar isteklerini elde etmek için. Bu da benim tercihimdir der, tercihini yaşamak adı altın da isteklerini gerçekleştirir.
Kendince iyi olduğunu düşündüğü bu yolda isteklerini gerçekleştirmek, menfaatini korumak, heveslerine sarılmak için emek sarf eder. Oysa bu cenneti hak ettirecek yaşam esenliği ümit ettirecek yol değildir. Dünya da ancak iki yol iki amaç vardır tercih insana aittir.
Özd. 10:3 Rab tok kişiyi aç komaz ama kötülerin isteğini boşa çıkarır.
Kötülerin istekleri ve seçimleri onları cehenneme götürür. Amaçları ve istekleri boşa çıkmış olur.
Müminleri istekleri ise cenneti arzulamaktır. Tercihleri bu yolda dır.Dünya da aç kalsalar da firdevs cennetleri en güzel mükafatlarıdır. Ecirlerinin karşılığı olmak üzere.
Tercihimiz ve seçimlerimiz bu yol üzeredir. Redlerimizi ve kabullerimizi bu denli gerçekleştiririz sakınarak.
İsteklerimize bu şekil de değer veririz biraz sonraya dair hiç bir bilgimiz olmadığı için.
Her insanın isteklewri verdıe elbette.Bu isteklere ne kadar değer veriyoruz ?
Bu istekler düşüncelerimize ve zamanımıza ne kadar sahib olabiliyorlar?
Bu soruların cevabını verdiğimizde kendimize tarttığımızda isteklerimiz karşılaştırdığımızda neticelerimizi anlaşılır ki yaşamımız isteklerle heveslerle heba edilecek kadar değersiz değil.İstekler kötüdür demiyorum .Aksine insana çok şey katar İstemekte bu isteği gerçekleştirmek de. İsteğini hayra çevirmek olursa derdin geçici heveslerde yüz çevirmek dünyaya kapılmak dan sakınmak olur
İsteğine nasıl değer verdiğine bağlı. Günümüzde insanların isteklerine nasıl değer verdiklerine tanıklık ediyoruz.Bu istekleri onları dünyaya da değer vermeye bağlanmaya sürüklüyor.
Hedef ve amaçları istekleri gerçekleştirmek olduğu için önlerinde herhangi bir engel bulunsun istemiyorlar.
Tağuta boyun eğiyor sınır tanımazlara onay veriyorlar. Tasdikliyorlar menfaatine çevirmek için.
Rab böylelerinin isteklerinin boşa çıkacağından bahsediyor.
İsteklerimizi denetleyen sakınan ve bu imtihanımız da başaranlardan oluruz inş.
Super Moderator
Super Moderator
Mesaj Sayısı : 260
Tecrübe : 733
Reputation : 13
Kayıt tarihi : 06/08/17
Kullanıcı profilini gör

Geri: İstek ve Tercihlerimiz (Efora)

Bir Perş. Ağus. 17, 2017 1:21 pm
(Gamze)

Adıyla Adıyla
Tercihlerimizle bir yer hak edeceğiz.
Ama tercih yapmak değil doğru tercihler yapmak hayatımızın her anında.
Yaşamımızı tercih ederiz iki yoldan hangisini hak edeceğimizi.
Cennet için, yaşadığımız imtihanlar karşısında doğru tercihler yapmak ahrette güzel bir hak ediş yaşamak için.
Dünya çekici gelir sabredemezsen sabretmek yerine isyan edersen ahrette çok kötü bir hak ediş yaşasın.
Bu senin elinde olan bir şey tercih ettiğin yolda istediğin tek şey olmalı oda cennet tabi tek istemek değil yaşamak.
Zor gelmez o zaman hiçbir şey insan ölene kadar imtihan olur öldükten sonra artık çok geçtir her şey için, o yüzden hiçbir şeyi erteleme çünkü çünki bir şeyler için çok geçtir artık.
Allah sana dünyada mühlet tanır hiçbir zaman kendimizden emin olmadan yaşamalıyız.iyilik iyiliktir bir bardak su vermekte bir ev vermekte iyiliğin küçüğü büyüğü olmaz,yaptığın her iyilik seni cennete bir adım daha yaklaştırır.
Yaptığın her kötülükse seni cehenneme bir adım daha yaklaştırır.
İnsan dünyada istediği bir çok şey vardır ama istediğimiz her şey olmaz.
Bu yüzden isteklerimiz sadece cennet olmalı.
Super Moderator
Super Moderator
Mesaj Sayısı : 260
Tecrübe : 733
Reputation : 13
Kayıt tarihi : 06/08/17
Kullanıcı profilini gör

Geri: İstek ve Tercihlerimiz (Efora)

Bir Perş. Ağus. 17, 2017 1:22 pm
(Henna)

Tercihler Ve İstekler
Rahman Ve Rahim Olan Allahın Adı İle Başlarım.
İnsan hayatta her anında imtihan olduğu gibi tercihleri ve istekleri ilede imtihan olur.Allah insanlardan dünya ve cennet arasında tercihte bulunmasını söyledi.Dünyadada çok güzel şeyler var ama bunlar gelip geçici onlar imtihan olduğumuz için varlar.ama cennettekiler hiç bitmiyor bu dünyada tercih etmeyip küçücükde olsa bir şey vazgeçsen Allah sana onun kat kat daha çoğunu verecek.Peki hangisi sana daha cazip geliyor şu ölümlü dünyanın süsüne,güzelliğine kendini kaptırıp cehenneme sürüklenmekmi yoksa hiç bitmeyen süse eğlenceye doğru yolda yürümekmi?

Vaiz.11: 9 Ey delikanlı, gençliğinle sevin, Bırak gençlik günlerinde yüreğin sevinç duysun. Gönlünün isteklerini, gözünün gördüklerini izle, Ama bil ki, bütün bunlar için Tanrı seni yargılayacaktır.

Allahın bizi hesap gününde yargılayacağını bile bile neden herşey benimmiş gibi davranalımki?oysa senin olan sadece yutkundun lokmadır,onuda Rabbin yutkunmana izin verdiyse.Mesela evinmi var ve sen ona benimmi diyorsun buna nasıl inanabiliyorsun senin bile sahibin varken,sen nasıl bir şeyin sahibi olabilirsinki?
14.İbrahim:3- Onlar, dünya hayatını ahirete tercih ederler. Allahın yolundan alıkoyarlar ve onu çarpıtmak isterler. İşte onlar, uzak bir sapıklık içindedirler.

İşte bizim böyle şeyleri tercih etmemiz lazım Rabbin yolunu tercih ettiğimiz,cenneti istediğimiz gibi bu tercihimizin arkasında durmamız imtihanlar karşısında sabredebilmemiz lazım Allah seni imtihan ediyor ve sen buna dayanamıyacağınımı düşünüyorsun.Hayır yanılıyorsun Allah hiç kimseye taşıyamayacağı yükü yüklemez mesela 30 yaşındaki birini imtihan ettiği gibi 15 yaşındaki birine karşı olan imtihanı farklıdır.Eğer bi işinde zorlandıysam Rabbime dönüp Ondan yardım dilemeliyim,Ondan hiç bir zaman umudumu kesmemeliyim Allahın bana ihtiyacı yok benim ona ihtiyacım var onun için hiç bir şey fark etmez cehennem ateşinde bi tane odun oluveririm.ama benim için öyle değil işte Rabbime ne kadar ihtiyaç duysam,ondan ne kadar bağışlanma dilesem,duada bulunsambulunsam iyidir.

36.Yasin:74- Yardım görürler umuduyla, Allah'tan başka ilahlar edindiler.
75- Onların kendilerine yardım etmeye güçleri yetmez; oysa kendileri onlar için hazır bulundurulmuş askerlerdir.

9.Tevbe:23- Ey iman edenler, eğer imana karşı inkarı sevip-tercih ediyorlarsa, babalarınızı ve kardeşlerinizi veliler edinmeyin. Sizden kim onları veli edinirse, işte bunlar zulmeden kimselerdir.

Rabbim bizler ne zorluk olursa olsun senin yolunda yürümeyi tercih edenleriz bizim imtihanlarmızda başarılı kıl.Kafirler topluluğuna karşı bize yardım et.bizi cennetine kat.Amin...

Katkı.Tercih:
18.Kehf:50- Hani meleklere: 'Ademe secde edin' demiştik; İblis'in dışında secde etmişlerdi. O cinlerdendi, böylelikle Rabbinin emrinden dışarı çıkmıştı. Bu durumda Beni bırakıp onu ve soyunu veliler mi edineceksiniz? Oysa onlar sizin düşmanlarınızdır. (Bu,) Zalimler için ne kadar kötü bir (tercih) değiştirmedir.

3.Ali İmran:3- Onlar, dünya hayatını ahirete tercih ederler. Allahın yolundan alıkoyarlar ve onu çarpıtmak isterler. İşte onlar, uzak bir sapıklık içindedirler.

38.Sad-30- Biz Davud'a Süleyman'ı armağan ettik. O, ne güzel kuldu. Çünkü o, (daima Allaha) yönelip-dönen biriydi.
31- Hani ona akşama yakın, bir ayağını tırnağı üstüne diken, öbür üç ayağıyla toprağı kazıyan, yağız atlar sunulmuştu.

32- O da demişti ki: 'Gerçekten ben, mal (veya at) sevgisini Rabbimi zikretmekten dolayı tercih ettim.' Sonunda bu atlar (koştular ve toz) perdesinin arkasına saklandılar.

41.Fussilet:17-Semud'a gelince; Biz onlara doğru yolu gösterdik, fakat onlar körlüğü hidayete

tercih ettiler. Böylece kazandıkları şeyler yüzünden onları alçaltıcı azabın yıldırımı yakalayıverdi.

Katkı İstek:
25.Furkan:43- Kendi istek ve tutkularını ilah edineni gördün mü? Şimdi ona karşı sen mi vekil olacaksın?

34.Sebe:54- (Şimdi) Kendileriyle istek duydukları şeyler arasında perde çekilmiştir; daha önce benzerlerine yapıldığı gibi. Çünkü onlar, kuşku verici bir tereddüt içinde idiler.

36.Yasin:55- Gerçek şu ki, bugün cennet halkı, 'sevinç ve mutluluk dolu' bir meşguliyet içindedirler.
56- Kendileri ve eşleri, gölgeliklerde, tahtlar üzerinde yaslanmışlardır.
57- Orada taptaze-meyveler onların ve istek duydukları her şey onlarındır.

74.Müddessir:6- Daha çok istekte bulunmak için iyilik yapma.
Super Moderator
Super Moderator
Mesaj Sayısı : 260
Tecrübe : 733
Reputation : 13
Kayıt tarihi : 06/08/17
Kullanıcı profilini gör

Geri: İstek ve Tercihlerimiz (Efora)

Bir Perş. Ağus. 17, 2017 1:23 pm
(Asiye)

Her insana 2 tercih sunulur.Ya Allah'ın yolunda yürüyüp onun doğrularıyla yaşamak,yada şeytanın vesveselerine isteklerine tutkulara kapılıp yaşamak,müminlerin tercihleri bellidir,Rabbe adanmış sadece onun doğrularıyla imtihanları aşabilmektir.
Rab veriyor her insana tercih hakkı yapıyoruz tercihimizi sunuyoruz hayatımıza, yansıtıyoruz salatımıza, mümin sakınmalı istek ve tutkularından eğer sakınmazsa kendini göremez bir hale gelir. Her insanın vardır istekleri şeytan sokulur sağından ve solundan seni kışkırtır tutkularla aldatıp oyalamaya çalışır seni yolundan saptımak için elinden geleni yapar.Hesap günü yaklaşıyor herkes yapıyor tercihini ve vericek hsabını çıkacak elbet, Rabbin karşısına dünya hayatında yapıp ettiği şeylerin hesabını iyi veya kötü şekilde görecek karşılığını verecek hesabını ebediyen.
Güzel yap tercihini çünkü karşılığı ebedi.
Elimdeki herşeyden daha fazla olmasını isterim ama sakınmam gerekir bunlardan dünya hayatının süsü ve aldatıcı metalarıdır mümin sakınır dünyaya dalmaktan boş bir hevese kapılmaktan.

İnsan dalmaya müsaittir ama dünya dalmaya değmezdir.
İnşallah bizde her zaman tercihimizi Rabbin yolunda yapanlardan oluruz.
Amin...
Super Moderator
Super Moderator
Mesaj Sayısı : 260
Tecrübe : 733
Reputation : 13
Kayıt tarihi : 06/08/17
Kullanıcı profilini gör

Geri: İstek ve Tercihlerimiz (Efora)

Bir Perş. Ağus. 17, 2017 1:23 pm
(Hacer)

İsteklerimiz Ve Tercihlerimiz.
Allahın Adıyla
Beled suresi
8- Ona iki göz vermedik mi?
9- Bir dil ve iki dudak?
10- Biz ona 'iki yol-iki amaç' gösterdik

Allahın yarattığı her insanın bu dünyada bir abası bir gayreti olur.
Teslim olanlar cennet yolunda dünyanın süsüne aldanmayıp istikametlerine varmaya çalışırlar.
Her imtihan karşısında başardıklarımız yada kaybettiklerimiz ile yol alırız.
Ama bizim çabamız ve gayretimiz her imtihan karşısında şeytanın vesvesine kapılmadan en güzel bir şekilde gögüslemektir.
Kafir olanlar ise hayatlarını sadece dünyaya adamışlerdır.
Planları hep dünya üzerindendir. onlar tercihlerini yapmışlardır. Ahiretlerini dünyaya satmıştırlar.

(İbrahim suresi.)
3- Onlar, dünya hayatını ahirete tercih ederler.

Onlara cennette yer yoktur.
Onlar ancak beşere delicesine susamış cehennem ateşindediler.
İnsan tercihleri ile bir yere varır. Cennete ve ya cehenneme teslimler o yüzden hep istişare ederler. yanlış tecihler yapmamak için sonu bitmeyecek olan cehenneme gitmemek için.
Teslimler birbirleri ile hep itibar irtibat içindedirler.kafirler bunu başaramazlar birbirlerine katlanamazlar çünkü.
Kafirlerin beraberlikleri olmadığı için toplu bir kararda vermezler .
Tercihleri hep yanlıştır.
Ve bu yanlı tercihleri ile bir yere varacaklar . Allahın huzuruna çıkacak.
Allaha diyecekler bizleri geri döndürde salih amellerde bulunalım.
Allah kabul etmeyecek mazeretlerini.
Dünyada iken yüklenemediğin şeyler cehennem azabıyla kıyaslaınca bir nokta kadardır. (Ömer Acem)
Gerçekten bu dünya bir tercih yeri Allah eline kalem verdi o kalemle kendi ahiretini yazacaksın sonunu Allah belirleyecek.
Sayfa başına dön
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz