FOTOĞRAF YARIŞMASI ANKETİ AÇILMIŞTIR 1. GRUP 2. GRUP
HOSGELDİNİZ

Paylaş
Aşağa gitmek
Super Moderator
Super Moderator
Mesaj Sayısı : 260
Tecrübe : 733
Reputation : 13
Kayıt tarihi : 06/08/17
Kullanıcı profilini gör

Uyarmak ve Uyarılmak (Efora)

Bir Perş. Ağus. 17, 2017 12:58 pm
Kendi yarattığı insanı en iyi bilen Rabbimiz, dalmaya, oyalanmaya, unutmaya müsait olan kullarına, insanı yarattığı günden bu yana sürekli uyarıcı kitaplar ve elçilerde göndermiştir.
Bu biz insanlara Rabbimizin merhameti ve lütfüdür.

Sen ancak zikre uyan ve gayb ile Rahman olana (karşı) içi titreyerek korku duyan kimseyi uyarırsın. İşte böylesini, bir bağışlanma ve üstün bir ecirle müjdele. (Yasin 11)

Uyarıyı duyabilmek için görebilmek hatta hissedebilmek için önce Rab den korkmak gerekir hem de öylesine korkmak ki ayetlerde bahsettiği gibi içi titreyerek korkmak. Çünkü uyarılara kulak asmayanların sonundan da bahseder Allah. Böylelerinin sonu azap, helak ve cehennem.

Yemin olsun, biz uyarıcılar göndermiştik. Uyarılanların nasıl bir sona uğradıklarına bir bak. (Saffat 72.73)

Böylesi bir sona uğramamak için öğüde kulak veren hatırlatmadan ve uyarıdan yüz çeviren değil, bilakis bunlara sarılan olmalıyız. Bunlar bizi ayakta tutan olacaktır. Çünkü bunlar bize Rabbin öğüdü yol göstermesidir. Allahın razı olduğu bireyler olabilmek için uyaran ve uyarılabilen biri olmamız olmasa olmazımızdır.

Sizden; hayra çağıran, iyiliği emreden ve kötülükten sakındıran bir topluluk bulunsun. Kurtuluşa erenler işte bunlardır. (Ali-imran 104)

Kurtuluşun buna olduğunu söylüyor Rabbimiz iyiliği emredin ve kötülükten sakındırın. Kardeşinizi, annenizi, babanızı, arkadaşınızı, eşinizi, evladınızı kurtuluş bunda uyarın çevrenizde ki insanları sakındırın, ateşten cehennemden. Üzülür mü kırılır mı aramız bozulur mu demeden. Çünkü asıl iyilik budur ateşe gitmemesi içindir. Anlayacaktır, anlamalı çünkü kendisini uyaranın ne kadar değerli olduğunu.
Tarih boyunca bütün doğrular hatırlatmıştır bunu bütün elçiler uyarmıştır ve bunun için gelmiştir görevlendirilmiştir. Süleyman peygamberin de dediği gibi.


Özd.1: 7 RAB korkusudur bilginin temeli. Ahmaklar ise bilgeliği ve terbiyeyi küçümser.

Özd.1: 8 Oğlum, babanın uyarılarına kulak ver, Annenin öğrettiklerinden ayrılma.

Özd.1: 9 Çünkü bunlar başın için sevimli bir çelenk, Boynun için gerdanlık olacaktır.
Sayfa başına dön
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz