FOTOĞRAF YARIŞMASI ANKETİ AÇILMIŞTIR 1. GRUP 2. GRUP
HOSGELDİNİZ

Paylaş
Aşağa gitmek
Super Moderator
Super Moderator
Mesaj Sayısı : 260
Tecrübe : 733
Reputation : 13
Kayıt tarihi : 06/08/17
Kullanıcı profilini gör

Uyarmak (Henna)

Bir Perş. Ağus. 17, 2017 12:57 pm
Uyarmak-Uyarılmak-Uyarıya Kulak Asma:
Uyarırız geraektiğinde ailemizi,arkadaşlarımızı,teslim kardeşlerimizi ve diğer insanları.Ve uyarılarımıza kulak asmalarını isteriz.Onlarda bizi uyarırlar,kaba veya kibar senin için ne fark eder?Doğru bir uyarıysa,kötü bir şey yaptıysan veya yapmaman için uyarılıyorsan,sakın,ama sakın karşındakine kızma,o senin iyiliğini istiyor veya istemiyor,senin için önemli olan kendine bakmandır.Allah bizi şöyle uyarıyor:Benim uyarılarıma,peygamberlerin uyarılarına,ve bütün doğru uyarılara açık olun,onlara kulak asın.Sizde,kötülük yapanı vaya yapmaması için insanları uyarın ama her şeyden önce kendinize bakın ancak bu şekilde cennete girebilirsiniz diyor Rabbimiz.Hani biz cennetin yolcularıyız deriz ya,işte cennetin yolundan giderken uyarıları bir bir umursamadan geçmemeliyiz,onlara kulak asmalıyız.Allah şimdi ye kadar bir sürü insanı ayetlerle,peygamberler aracılığıyla uyardı ve halada uyarmaya devem ediyor.İnsanlardan kimileri Allah'ın,peygamberlerin uyarılarına kulak asıp onların izinden cennete gidiyor,kimileri ise asıl uyması gerekenlere uymayıp şeytanın vesveselerine kapılıp cehenneme gidiyor.Rabbim bizleri bütün doğru uyarılara kulak asanlardan kıl,Rabbim bizi senin,cennetin yolundan ayırma.Amin...
Katkı Olarak:
Özdeyişlerden:
Özd.5: 11 Ah çekip inlersin ömrünün son günlerinde, Etinle bedenin tükendiğinde.

Özd.5: 12 "Eğitilmekten neden bu kadar nefret ettim, Yüreğim uyarıları neden önemsemedi?" dersin.

Özd.10: 17 Terbiyeye kulak veren yaşam yolunu bulur. Uyarıları reddedense başkalarını yoldan saptırır.

Özd.23: 12 Uyarıları zihnine işle, Bilgi dolu sözlere kulak ver.

El Kuran Mushafı'ndan:
35.Fatır Suresi:
18- Hiç bir günahkar bir başka günahkarın günahını yüklenemez. Eğer yükü ağır olan kimse (bir başkasını) onu taşımaya çağırsa, -bu, yakın-akrabası da olsa- kendisine ondan hiç bir şey yükletilmez. Sen, yalnızca gayb ile Rablerinden 'içleri titreyerek-korkmakta' olanları ve dosdoğru salat edenleri uyarırsın. Kim temizlenip-arınırsa, artık o, kendisi için temizlenip-arınmıştır. Sonunda dönüş Allahadır.
19- Kör olanla gören bir değildir;
20- Karanlıklarla aydınlık,
21- Gölge ile sıcaklık da.

22- Diri olanlarla ölüler de bir değildir. Gerçekten Allah, dilediğine işittirir; sen ise kabirlerde olanlara işittirecek değilsin.
23- Sen, yalnızca bir uyarıcısın.
24- Muhakkak biz seni, hak ile bir müjdeci ve bir uyarıcı olarak gönderdik. Hiç bir ümmet yoktur ki, içinde bir uyarıcı gelip-geçmiş olmasın.

25- Eğer seni yalanlıyorlarsa, senden öncekiler de yalanlandı; elçileri ise; kendilerine apaçık ayetler, sahifeler ve aydınlatıcı kitaplar getirmişlerdi.
Sayfa başına dön
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz