FOTOĞRAF YARIŞMASI ANKETİ AÇILMIŞTIR 1. GRUP 2. GRUP
HOSGELDİNİZ

Paylaş
Aşağa gitmek
Super Moderator
Super Moderator
Mesaj Sayısı : 260
Tecrübe : 733
Reputation : 13
Kayıt tarihi : 06/08/17
Kullanıcı profilini gör

Nüzul Çalışması (Özge) 5

Bir Perş. Ağus. 17, 2017 12:51 pm
85. Buruc Suresi

Rahman ve Rahim Olan Allah`ın Adıyla


1- Burçları olan göğe Yemin olsun,
2- O vadedilen güne,
3- Şahid olana ve şahit olunana.
4- Kahrolsun Ashab-ı Uhdud
5- 'Tutuşturucu-yakıt dolu o ateş,'
6- Hani kendileri (ateş hendeğinin) çevresinde oturmuşlardı.
7- Ve mü'minlere yaptıklarını seyrediyorlardı.
8- Onlardan, yalnızca 'üstün ve güçlü olan,' öğülen Allaha iman ettiklerinden dolayı intikam alıyorlardı.
9- Ki O (Allah), göklerin ve yerin mülkü O'nundur. Allah, her şeyin üzerinde şahid olandır.
10- Gerçek şu ki, mü'min erkeklerle mü'min kadınlara işkence yapanlar, sonra tevbe etmeyenler; işte onlar için, cehennem azabı vardır ve yakıcı azab onlaradır.
11- Muhakkak iman edip salih amellerde bulunanlara gelince; onlar için altından ırmaklar akan cennetler vardır. İşte büyük 'kurtuluş ve mutluluk' budur.
12- Doğrusu, Rabbinin 'zorlu yakalayışı' şiddetlidir.
13- Çünkü O, ilkin var eden, (sonra dirilterek) döndürecek olandır.
14- O çok bağışlayandır, çok sevendir.
15- Arşın sahibidir; pek yücedir.
16- Her dilediğini yapıp-gerçekleştirendir.
17- Orduların haberi sana geldi mi?
18- Firavun ve Semud (ordularının)?
19- Hayır; inkâr edenler, bir yalanlama içindedirler.
20- Allah ise, onları arkalarından sarıp-kuşatmıştır.
21- Hayır; o, 'şerefli-üstün' olan bir Kuran'dır;
22- Korunmuş Levhalar' dadır

Burucun kelime anlamı (yıldızlar saraylar açık iş anlamlarını taşımaktadır.)? yıldızlar veya büyük yıldızlar manasına gelmektedir. Buruc suresi Mekki bir suredir.
Allah insanların gördükleri şahit oldukları şeylere yeminle başlıyor bu surede de aslın da insan kafasını bir kaldırsa bir baksa görmek istese Allaha şükredecek o kadar çok nimeti görür ki hiç bir insanın yapamayacağı gücü yetmeyeceği şeyleri Allah insanların önüne seriyor sadece ona kulluk olarak mı bu nimetleri tadacaksın yoksa ona isyan ederek Allahın var olduğunu inkar ederek mi O’nun sana verdiği nimetleri bu şekilde mi tadacaksın Rabbin sana rızkını veriyor sadece ona itaat ederek mi yoksa isyan ederek mi sana sunmuş olduğu bu nimetleri kabul edeceksin insan görmek istese aslın da onun için her şey bir ayettir aslın da toprağın sana sunmuş olduğu her nimet birer ayettir toprağa küçücük bir tohum atıyorsun Rabbin OL demesiyle o küçük bir tohumdan senin karnını doyuruyor.

MÜLK SURESİ

3- O, biri diğeriyle 'tam bir uyum’ içinde yedi gök yaratmış olandır. Rahmanın yaratmasında hiç bir 'çelişki ve uygunsuzluk’ göremezsin. İşte gözü(nü) çevirip-gezdir; herhangi bir çatlaklık görüyor musun?
4- Sonra gözünü iki kere daha çevirip-gezdir; o göz umudunu kesmiş bir halde bitkin olarak sana dönecektir.


Rab gerçekten her şeyi kusursuz yaratandır Allah ondan başka İlah olmayandır. gökteki apaçık ayeti bile göremeyen şükredemeyen için cehennem azabı vardır. Rabbin ona sunmuş olduğu bu kadar nimeti göremeyen asabı uhdud Rabbe iman edenleri onun yolun da ölmeyi göze alan müminleri çeşitli işkencelere maruz bırakıyor. Uhdudun kelime anlamı (yerdeki yarık açılan çukur) manasına gelmektedir. Asabu uhdud Muhammet peygamber den 75-80 yıl önce yaşamıştır. O bölgenin kralı yahudi bir kraldır orada ki insanların da kendi dininden olmasını istediği ama müminler Allahın yolundan dönmek istemedikleri için hendek çukurları açmaya başlıyor ve bu ateş hendeklerin için de 40 bin insanı diri diri yaktığı söyleniyor. Ateş hendeklerine insanları atmadan önce dinlerinden ayırmak için onlara yeniden bir teklif sunuyor bu teklifi sunarken bir kadına sıra geliyor kadının 3 tane çocuğu olduğu söyleniyor. Kral kadına soruyor dininden dönecek misin yoksa seni de diyerleri gibi ateşe mi atayım? Kadın ben dinim den dönmem diyor kral kadının en büyük çocuğunu ateşe atıyor tekrar teklif sunuyor kabul etmeyince ortanca çocuğunu ateşe atıyor kral tekrar teklif sununca kadın düşünüyor elinde bir tane çocuğu kalıyor onu da kaybetme korkusundan şüpeye kapılıyor o anda şeytan fısıldıyor ama Allah ona büyük bir destek onun imanının gücüne güç kuvvetine kuvvet katarak ona yardım destek olarak kadının kundakta ki bebeği konuşarak annesine destek oluyor ve kadın kundakta ki bebeğiyle beraber hendeğe atlıyor.
7- Ey iman edenler, eğer siz Allaha yardım ederseniz, O da size yardım eder ve sizin ayaklarınızı sağlamlaştırır.

Eyer insan Rabine bir yol tutarsa Rabbi ona koşarak gelir yeter ki o yolu göze alsın Rabbi ona yollarını açar onun gücüne güç kuvvetine kuvvet katar.
İnsanlara bu kötülüğü bu zulümü yapan asabı uhdud ve Allaha inanmayan her insan cehennemi tadacaktır. Rabbim bizi öyle bir günün azabından korusun.

HUD SURESİ
119- Rabbinin rahmet ettikleri dışında. Onları bunun için yarattı. Böylece Rabbinin (şu) sözü tamamlanıp gerçekleşmiştir: ' Yemin olsun, cehennemi cinlerden ve insanlardan, (kafirlerin) tümüyle dolduracağım.'

Allaha iman edenler için altından ırmaklar akan cennetler Rabbim bizi oraya kabul etsin inşallah bizleri cennetine layık kullarından kılsın.
Amin.

YUNUS SURESİ
9- İman edenler ve salih amellerde bulunanlar da, Rableri onları imanları dolayısıyla altından ırmaklar akan, nimetlerle donatılmış cennetlere yöneltip-iletir.
Sayfa başına dön
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz